A nagyüzemi halászat bizonyos módszerei súlyos károkat okoznak a koralltelepekben, melyeket búvárok próbálnak újjáépíteni. Skót kutatók most új megoldással álltak elő: robotokkal végeztetnék el a feladatot.
A fenék-vonóháló alkalmazásával történő halászat súlyosan károsítja a korallzátonyokat. A romboló módszer lényege, hogy súlyos hálókat eresztenek le a tenger mélyére, melyek könnyedén szétzúzzák a kényes virágállatokat.A kutatók azonban most forradalmi megoldással álltak elő a probléma orvoslására: apró, önműködő korall-rögzítő robotok sokaságát küldenék le segítség gyanánt. A zátonyt napok vagy hetek alatt újjá lehet építeni ezzel a módszerrel, míg a természet hosszú évek alatt végezné el a munkát – mondta Dr. Lea-Anne Henry kutató egy sajtóközleményben.
Jelenleg a korallokban okozott károk helyreállítására általában búvárokat küldenek a mélybe. Ha a törött darabokat idejében visszaillesztik, az élőlény még helyrejöhet. A módszer azonban nem hatásos, hiszen mind a merülési idő, mind a mélység korlátozott.
Henry és a Heriot Watt Egyetem többi szakembere szerint a robotok jóval hatásosabban működnének. Az elképzelés alapján előre programoznák a „Coralbots-nak” elnevezett eszközöket, hogy különbséget tudjanak tenni a törött koralldarabok és a tengerfenéken fellelhető törmelék között, majd szorosan együttműködve végeznék el a feladatot.
A kutatás egyelőre még korai stádiumban van, de az újszerű ötlet hatékonyan segíthet a súlyos probléma megoldásában.
Forrás: The Explorer World