Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Robotok menthetik meg a korallzátonyokat

Robotok menthetik meg a korallzátonyokat

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 09. 08.
Kelemen Barnabás: A Fesztivál Akadémia Budapest jubileumi 10. évada
2026-01-14 12:12:04

„A Fesztivál Akadémia Budapest generációkat és 40 országot összekötő folyamatosan fejlődő, egész évben

Fonós lemez lett az Év Jazz albuma
2026-01-09 14:38:41

Az Év jazz albuma elismerést kapta a jazz.hu szavazóitól a Juhász Gábor Trió feat. Holló Aurél: Stories From

A Hegedű Ünnepe: Három napos Fesztivál egy januári hétvégén
2026-01-06 13:34:34

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – 2026-ban első

Triolina Folk és Női vonások koncert Sukorón
2025-12-16 19:45:27

Különleges és felemelő élményben lehet része azoknak, akik december 20-án Sukoróra látogatnak. Az utolsó

további bejegyzések a szerzőtől »

A nagyüzemi halászat bizonyos módszerei súlyos károkat okoznak a koralltelepekben, melyeket búvárok próbálnak újjáépíteni. Skót kutatók most új megoldással álltak elő: robotokkal végeztetnék el a feladatot.

A fenék-vonóháló alkalmazásával történő halászat súlyosan károsítja a korallzátonyokat. A romboló módszer lényege, hogy súlyos hálókat eresztenek le a tenger mélyére, melyek könnyedén szétzúzzák a kényes virágállatokat.


A kutatók azonban most forradalmi megoldással álltak elő a probléma orvoslására: apró, önműködő korall-rögzítő robotok sokaságát küldenék le segítség gyanánt. A zátonyt napok vagy hetek alatt újjá lehet építeni ezzel a módszerrel, míg a természet hosszú évek alatt végezné el a munkát – mondta Dr. Lea-Anne Henry kutató egy sajtóközleményben.

Jelenleg a korallokban okozott károk helyreállítására általában búvárokat küldenek a mélybe. Ha a törött darabokat idejében visszaillesztik, az élőlény még helyrejöhet. A módszer azonban nem hatásos, hiszen mind a merülési idő, mind a mélység korlátozott.


Henry és a Heriot Watt Egyetem többi szakembere szerint a robotok jóval hatásosabban működnének. Az elképzelés alapján előre programoznák a „Coralbots-nak” elnevezett eszközöket, hogy különbséget tudjanak tenni a törött koralldarabok és a tengerfenéken fellelhető törmelék között, majd szorosan együttműködve végeznék el a feladatot.

A kutatás egyelőre még korai stádiumban van, de az újszerű ötlet hatékonyan segíthet a súlyos probléma megoldásában.

Forrás: The Explorer World

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Tudomány Technika Tenger Lavór

Ajánlott bejegyzések:

  • Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban Felfelé hulló eső és xenobotok – különleges kiállítás a LAM-ban

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr1007910574

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard