A PsychArt 24 2010 óta, immáron 3. alkalommal kerül megrendezésre. A 24 órás művészeti maraton célja a pszichiátriai ellátásban részesülők ellen irányuló előítéletek és diszkrimináció csökkentése. A résztvevőknek lehetőségük nyílik az art brut, outsider és hivatásos művészekkel való közös alkotómunkára.
Az ókortól fogva él az az elképzelés, miszerint a művészet nemesíti és gyógyítja az embert. A reneszánsz idejében már a képzőművészeti alkotások felemelő élményéről beszéltek, ami képes felderíteni a lelket és előhívni a nemes érzelmeket. Napjainkban a művészetterápia alapja a művészeteken át történő kommunikáció lett, alkalmazása a gyógyító munkában is egyre elterjedtebb, elősegítve az integrációt, az együttműködést és az értékteremtést.A szervezők mindazok jelentkezését várják, akikben megvan az alkotás utáni vágy, és szívesen részt vennének az eseményen, illetve alkotásuk BAB Galéria számára történő felajánlásával hozzájárulnának e kezdeményezés sikerességéhez.
A PsychArt 24 idei témája: a Túloldal. Napjainkban is a negatív előítéletek az uralkodóak a pszichiátriai betegek megítélésekor, ami mindinkább szélesíti a társadalom és a betegek közti szakadékot, és főként a másik fél meg nem értéséből fakad. Éppen e távolság miatt lett ez a művészeti maraton témája. Kurdi János szavaival élve: „A túloldalon mindig mások vannak. A túloldalon mi vagyunk.”
A képek több méretben, alapozott szürke lemez alapra készíthetők akril festékkel, olajpasztellel, szénnel, vagy grafittal. A munkához szükséges eszközöket biztosítják a résztvevők számára.
Az esemény időpontja:
2012. szeptember 28. 12:00 órától szeptember 29. 12:00 óráig (péntek-szombat)
Helyszín:
Budapest, VIII. ker. József körút 59-61.
Egy időben 60 alkotónak tudnak festőállványt biztosítani, ezért kérik, hogy a részvételi szándékot előre jelezzék a honlapon történő regisztrációjával.
A 24 órás művészeti maratonon készült alkotásokat 2012 novemberében megrendezett kiállításon tekinthetik meg, melynek részleteiről a weboldalon olvashatnak majd.
A Budapest Art Brut Galéria
Társadalmunkban a pszichiátriai betegek megítélése nem kedvező, a negatív előítéletek nem segítik elő az érintett személyek társadalmi reintegrációját. Ezekre az emberekre jellemző az elszigeteltség, a bizalmatlanság. A gyógyszeres, a szocio- és pszichoterápia mellett bizonyítottan jó hatással van a betegek gyógyulására és a rehabilitációjukra az alkotó tevékenység és a művészi kreativitás folyamata és a létrehozott művészi alkotások környezet által történt elismerése és elismertetése.
Küldetésük a pszichiátriai ellátásában részesülők ellen irányuló előítéletek csökkentése azzal, hogy nagy nyilvánosság előtt jelennek meg az általuk elkészített művészeti alkotások. Egy állandó nyitva tartással működő galéria, ahol bemutatható az art brut művészek munkáiból létrehozott gyűjtemény, komoly segítséget nyújt a szélesebb társadalmi elfogadást illetően, lehetőséget biztosítva a társadalom minden tagja számára, hogy megismerkedjen a pszichiátriai betegek és a társadalom perifériájára szorult emberek alkotásaival, ezzel biztosítva az esetlegesen bennük élő előítéletek feloldódását.
Amit nyújtani tudnak: megjelenési és kiállítási lehetőséget a magyarországi művészetterápiás és art brut műhelyek számára, kialakítva a művészetterápia és art brut művészeti irányzat országos dokumentációs és reprezentatív képgyűjteményét. Ez az archívum lehetőséget nyújt a szakemberek számára az összegyűjtött anyagok kutatására és a Galéria vezetése számára a különböző szempontok szerinti állandó és időszakos kiállítások megszervezésére.
Minden érdeklődőt szeretettel várnak a PSYCH ART – 24 rendezvényen és a Budapest Art Brut Galériában!