Kolmanskop egy híres kísértetváros a Namíbiai sivatagban. A kicsi, de virágzó gyémántbánya mellé települt város most elhagyatott, és a mindent beborító homokkal küzd a fennmaradásért.
Az Afrika déli részén fekvő Namíbiában található várost 1908-ban alapították, mikor egy vasúti munkás, Zacharias Lewala gyémántot talált a területen. Amikor Lewala rátalált a csillogó kövecskékre a már létező, de jelentéktelen Kolmanskop közelében, megmutatta felfedezését felettesének, a német felügyelőnek, August Stauchnak.Stauch biztos volt benne, hogy gyémántot tart a kezében, és amikor ezt megerősítették, a hír futótűzként kezdett terjedni. Hirtelen óriási gyémántláz kerekedett, ami a szerencsét keresők tömegeit vonzotta a területre. A város hamar növekedésnek indult, nyüzsgő központtá vált, német építészeti stílusú házakkal.
Kolmanskop a legkülönbözőbb célra használt épületekkel bővült: kórház, bálterem, iskola, színház, sportterem, kaszinó és - Afrika déli részén elsőként - egy röntgenlabor is épült. Friss húshoz lehetett jutni a hentesnél, helyben készült a kenyér a pékségben. Ezen kívül bútorgyár, játszótér, úszómedence, valamint az első afrikai villamosvonal is gazdagította a város infrastruktúráját.
A város fejlődésének csúcspontját az 1920-as években érte el, amikor 1200 körüli helyi lakos élt itt. Az I. világháború utáni években a gyémántmezők lassan kimerültek, ezért a szerencsevadászok délebbre költöztek, ahol nagyobb és gazdagabb bányákat találtak. A település végül majdnem fél évszázados kort élt meg, mikor 1954-ben a közeli gyémántbányák végleg kiürültek, és mivel nem volt más bevételi forrás a közelben, a lakók végleg elhagyták a várost.
A szellemváros ma látható romjai kevéssé emlékeztetnek a város egykori pompájára. A gyönyörű házakat szinte teljesen a földdel tette egyenlővé a szél rombolása és a térdig érő homok. 1980-ban egy bányászcég bizonyos épületeket restaurált, és létrehozott egy múzeumot, ami ma turistalátványosságként szolgál. A helyszín napjainkban is tökéletes terep a fotográfusoknak, és filmforgatások helyszíneként is használják.
via Amusing Planet