A fénnyel mindig is el lehetett bűvölni az embereket. Ezért szeretjük a tűzijátékot, a szépen kivilágított műemlékeket és a náci építészetet…
Ritkán bukkanhatunk olyan dologra az 1933 és 1945 közötti Németországban, ami a mai napig általános tetszést arat, de ez még nem zavarta az Egyesült Államokat abban, hogy a Harmadik Birodalom főépítészének, Albert Speernek egyik legnagyobb ötletét, a Fény katedrálisát alapul véve emlékezzenek meg a 2001. szeptember 11-én történt katasztrófáról.A lerombolt World Trade Center ikertornyai helyén két hatalmas fényoszlop emlékeztetett arra, hogy pár évvel ezelőtt Manhattan szigetének látképét gyökeresen megváltoztatta egy terrortámadás, mely Amerika történelmének leghosszabb háborúját is kirobbantotta.
Háborúk és nácik ide vagy oda, tény és való, hogy Noam Galai, az AOL fotósa kiváló képeket készített az évforduló estéjén. Az egyetlen dolog, amit mély sajnálattal kénytelen tudomásul venni mindenki, aki kedveli a különleges látványt kínáló építészeti megoldásokat, hogy Speer 1937-es művéről nem található színes kép, így nehéz az összehasonlítás.
Ha színes kép nem is, de egy „kedves” anekdota ránk maradt a monumentális, népbűvölő alkotással kapcsolatban. Speer a hatalmas nürnbergi Zeppelinfeld köré 12 méterenként telepítette a légvédelmi keresőfényeket, mely akciójával tulajdonképpen a teljes német tartalékot felhasználta. A Luftwaffe vezetője, Hermann Göring nem támogatta az ötletet, de Hitler úgy gondolta, ez egy kiváló lehetőség egy kis hamis információ elhintésére. Mint mondta, „ha ennyi lámpát kirakunk egy helyre csak ezért, akkor a többi ország azt fogja hinni, hogy úszunk a keresőfényekben”. Ha az ország nem is, de az a pár százezer egybegyűlt biztos, hogy fényárban úszott.
Tekintve, hogy a fényszennyezés és a villanyszámla is nagy az ilyen akciók nyomán, sajnos ritkán látni hasonlóan szép alkotásokat, bár lehet, hogy azért is tartanak tőle, mert a végtelenbe néző fénysugarak ritkán jelentenek jót…