Bonyolult geometriai mintázatú, hatalmas, medenceszéli mozaikot találtak Törökország déli részén, mely felfedi, hogy hatalmának csúcsán a Római Birodalom befolyása milyen messzire eljutott.
A mozaik – mely valamikor egy fürdőkomplexum padlóját borította – mintegy 7 méter hosszú medencét szegélyez. Michael Hoff, a Nebraskai Egyetem történésze és az ásatás vezetője szerint a medence fedetlen lehetett. A lelet kora valószínűleg a harmadik-negyedik évszázadra tekint vissza – tette hozzá. A mozaik nagysága 149 négyzetméter.Először 2002-ben vetődött fel, hogy értékes lelet rejtőzhet a föld alatt, amikor Nich Rauh, a Purdue Egyetem professzora végigsétált egy frissen felszántott mezőn Antiochia ad Cragum ősi városa közelében. A szántás ugyanis mozaikdarabokat hozott napvilágra – mondja Hoff. Rauh konzultált más régészekkel, többek között az alanyai helyi múzeummal. Az intézménynek azonban csak arra volt kerete, hogy a mozaik egy szeletét feltárják, így a régészek végül nem nyúltak a helyszínhez. Tavaly viszont új régészeti engedélyhez jutottak, meghívták Hoffot és csapatát az ásatás elvégzésére.
A kutatók eddig a mozaik 40 százalékát tárták fel. A padlózat „eredeti” állapotában van – mondta Hoff az egyetem videofelvételén. Valószínűleg egy nyitott, márványból készült úszómedence elülső részét övezte. A mozaik nagy kockákból áll, mindegyik egyedülálló geometriai dizájnt mutat fehér háttér előtt.
Ez a legnagyobb római mozaik, melyet valaha Dél-Törökországban - melyről azt hitték, nem volt annyira fontos a Római Birodalom számára - feltártak. A mozaik létezése azt sugallja, hogy Antiochia ad Cragumban jóval nagyobb volt a római befolyás, mint eddig hitték - mondja Hoff.
Az első században alapított város számos római építményt vonultat fel, többek között fürdőket és piactereket. A kutatók többek között egy harmadik századi római templomnál is ásatásokat végeznek.
A tervek szerint 2013 júniusában folytatják a mozaik feltárását.
Forrás: Hirado.hu