A blues, a country és a folk elegyéből évtizedekkel ezelőtt kialakított amerikai zenei stílus, a déli rock utolsó mohikánjai 11. stúdióalbumukat készítették el, Last of A Dyin' Breed címmel.
"Annak idején együtt kezdtük az Allman Brothersszel, a Grinderswitchcsel vagy a Marshall Tucker Banddel, manapság az egyik utolsó képviselői vagyunk a hetvenes évek déli rock mozgalmi hagyományainak" - mondta nemrég Johnny Van Zant, a Lynyrd Skynyrd énekese.A Lynyrd Skynyrd gyökerei egészen 1964-ig nyúlnak vissza, amikor három jacksonville-i tinédzser - köztük az egyedüliként ma is a zenekarban játszó Gary Rossington gitáros, dalszerző - életre hívta a Noble Five nevű formációt, amelyből hat évvel később lett Lynyrd Skynyrd. A fura elnevezés megfejtése egy középiskolai tornatanár, bizonyos Leonard Skinner, aki hadjáratot folytatott a hosszú hajú diákok ellen, emiatt maradt ki egy floridai intézményből Rossington.
A banda 1973-ban megjelent első albuma, a Pronounced Leh-nerd Skin-nerd rögtön a southern rock alapvetései közé helyezte a héttagú együttest, amely háromgitáros felállásában és szövegvilágában is a déli, konzervatívnak nevezhető vonalat erősítette. Egy évvel később megírták a Sweet Home Alabamát: az azóta klasszikussá nemesedett kislemezből több mint hárommillió példány kelt el.
Az addig sikert sikerre halmozó Lynyrd Skynyrd 1977-ben összeomlott: egy repülőgép-katasztrófa következtében meghalt Ronnie Van Zant énekes, Steve Gaines gitáros, Cassie Gaines vokálos, valamint Dean Kilpatrick turnémenedzser-asszisztens. A zenekar feloszlott és tíz éven át nem létezett, aztán 1987-ben ismét összeállt és azóta is aktív.
Az új album dalai közül a legtöbb társszerzője az immár 60 éves Gary Rossington. A számok közül kiemelkedik a címadó Last of A Dyin' Breed, amelyhez egy igazi déli rockos klip készült, motoros felvonulással és rúdtáncos lányokkal. Érdekesség, hogy a Lynyrd Skynyrd egy dal erejéig - Good Teacher - visszatért a számukra inkább rossz emlékű iskolai évekhez, ezúttal pozitív kicsengéssel. A Nothing Comes Easy, valamint a Something to Live For szövegében és zenéjében is klasszikus déli életérzésű szám. Az együttes mindig szívesen politizált, most is fellépett a Republikánus Párt augusztus végi elnökjelölő kongresszusán.
"Azt hiszem, a Lynyrd Skynyrd az átlagemberekért áll ki, Amerikában és másutt is" - hangsúlyozta Johnny Van Zant, aki 1987-ben vette át elhunyt bátyja helyét a zenekarban. Az együttes dalait a kemény zenék olyan nagyágyúi dolgozták fel az elmúlt évtizedekben, mint a Shinedown, a Deftones, a Metallica vagy Zakk Wylde.
A Lynyrd Skynyrd új lemezét Nashville-ben és Wooden Hillben rögzítették, a producer Bob Marlette volt. Az évtizedek során már közel huszan játszottak a csapatban, a legfrissebb zenész Johnny Colt basszusgitáros, aki korábban a Black Crowes-ban szerepelt. A zenekar, amely 2006 óta tagja a Rock & Roll Hírességek Csarnokának, e héttől Észak-Amerikában turnézik, novemberben pedig négy angliai koncertet ad, köztük a Classic Rock magazin londoni díjátadó gáláján; a Lynyrd Skynyrd-et a legjobb zenekar kategóriában jelölték.
A Roadrunner Records által kiadott Last of A Dyin’ Breed című album Magyarországon a Warner-Magneoton terjesztésében érhető el.
Forrás: Hirado.hu