Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Világhírű rendező érkezett a fővárosba

Világhírű rendező érkezett a fővárosba

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2012. 09. 21.
Világsztárokkal és hazai ikonokkal búcsúzik a nyár Szegeden
2025-06-23 11:34:56

Világsztárok, hazai kedvencek, több mint 200 fellépő, öt nagy színpad és négy napnyi megállíthatatlan buli

Új gasztrokaland a Street Kitchen és az UNICEF együttműködésében
2025-06-21 06:00:00

Közös főzések, új kultúrák felfedezése, és egy jó ügy támogatása. Az UNICEF havonta egy új ország

Benson Boone letarolja a nyarat – itt az új album és videóklip
2025-06-20 11:29:57

Benson Boone nem kegyelmez 2025 nyarának: új albuma, az American Heart mély érzelmekkel, nagyívű dallamokkal és

„Ennyike?” – A kérdés, amit nem lehet megkerülni
2025-06-19 08:46:51

A 25. ARC közérzeti pályázat az idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre

további bejegyzések a szerzőtől »

Budapestre érkezett pénteken Oliver Stone Oscar-díjas amerikai filmrendező, olyan művek alkotója, mint A szakasz vagy a Tőzsdecápák. A világhírű művész a Puskin Moziban tart mesterkurzust a filmkészítésről.

Oliver Stone a Magyar Nemzeti Filmalap és a Film.hu portál felkérésére utazott Magyarországra. Az amerikai rendezőt Andrew G. Vajna, a filmipar megújításáért felelős kormánybiztos fogadta a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.


A filmíró mesterkurzus első vendégként Oliver Stone pénteken és szombaton tart előadást a budapesti Puskin moziban, a kurzuson bemutatja alkotói munkamódszerét a filmötlet születésétől a cselekmény és karakterek felépítésén át az elfogadott forgatókönyv létrehozásáig.

A pénteki program a Tőzsdecápák című film vetítésével kezdődik, ezt követően a hallgatók tehetik fel kérdéseiket a rendezőnek. Délután "A filmötlet születése. Forgatókönyv-fejlesztés Oliver Stone műhelyében - Tőzsdecápák esettanulmány" címmel hallhatnak előadást az érdeklődők.

Tőzsdecápák (Fotó: filmtrailer.hu)

Este fél hatkor Oliver Stone új filmjét, a Vadállatokat vetítik. Szombaton ez az alkotás kerül terítékre. A beszélgetések moderátora Gyárfás Dorka újságíró lesz.

"A filmíró mesterkurzusok egy-egy világszerte elismert filmíró köré szerveződnek, akik inspiratív jelenlétükkel új impulzusokat adhatnak a magyar forgatókönyvíróknak" - olvasható az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményben, amely kitér arra is, hogy a meghívott vendégek a két nap folyamán bemutatják sajátos munkamódszerüket és megosztják a közönséggel szakmai tapasztalataikat, hozzájárulva a magyar forgatókönyvíró szakma és a magyar filmipar megújulásához.

A közlemény szerint a következő alkalmakra Joe Eszterhast, Alan Parkert, valamint Luc Bessont szeretné a filmalap meghívni Magyarországra.

Oliver Stone háromszoros Oscar-díjas amerikai rendező, forgatókönyvíró, producer 1946-ban született New Yorkban. Főként Fellini, Godard és Bunuel volt rá nagy hatással. 1967 áprilisában belépett a hadseregbe és Vietnámba került. Leszerelése után Martin Scorsese filmes előadásait hallgatta a New York-i Egyetemen. Kisebb amatőr filmek után két felejthető horrort rendezett, s a kritika hasonlóan fogadta első egészestés filmjét is, amelynek operatőre és írója is volt. A rendező általában maga jegyzi filmjei forgatókönyveit.

Stone mindig az amerikai társadalmat foglalkoztató alkotásokat készített, legyen szó háborúról, tőzsdéről, médiáról, politikáról. Mindig sikerült megosztania a közvéleményt - nem véletlenül tartják a legellentmondásosabb hollywoodi rendezőnek.

Pályakezdőként A szakasz című filmjének forgatókönyvével házalt a stúdióknál, s bár eladnia nem sikerült, megbízást kapott Billy Hayes önéletrajzi könyvének adaptálására. Az ebből készült Éjféli expresszért kapta 1979-ben első Oscar-díját, még mint forgatókönyvíró. A 80-as évek első felében több sikeres, bár nem mindig művészi igényű forgatókönyvét filmesítették meg (Conan, a barbár; A sebhelyes arcú; A sárkány éve). 1986-ban mégis leforgathatta a saját háborús élményei ihlette A szakaszt, "vietnámi trilógiája" első részét. Munkájáért megkapta a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat és forgatókönyvíróként is jelölték (méghozzá kétszer, a Salvador című politikai thrillerért is).

Részlet A szakasz című filmből:



A trilógia második része Ron Kovic önéletrajzi könyve alapján 1989-ben készült el. A Született július 4-én egy lebénult, lelkileg is sérült vietnámi veterán, s vele egy generáció tragédiáját dolgozta fel, a rendező ezért is megkapta a rendezői Oscar-díjat. A sorozatot az Ég és Föld zárta le 1993-ban, amely Amerikában szokatlan módon egy vietnámi nő nézőpontjából láttatta a háborút.

1987-ben készítette a New York-i brókerek kegyetlen világát bemutató Tőzsdecápákat, 1991-ben két teljesen különböző filmjét mutatták be: a The Doors a 60-as évek kultikus zenekara és a legendás énekes, Jim Morrison történetét mesélte el; a JFK - A nyitott dosszié pedig a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatos összeesküvés-elméletek összefoglalása.

Az 1994-ben készült, számos vitát és botrányt kiváltott Született gyilkosok egy ámokfutó sorozatgyilkos párt állított a középpontba. Két év múlva ismét politikai témához nyúlt, a Nixon a Watergate-botrány miatt lemondásra kényszerült elnök életét kísérte nyomon, főszerepben Anthony Hopkinsszal. Stone-t a forgatókönyvért - megosztva - immár 11. alkalommal jelölték Oscar-díjra.

Az elmúlt években több dokumentumfilmet is készített, köztük a palesztin-izraeli konfliktusról, a dél-amerikai politikai rendszerekről, valamint a barátjának tekintett Fidel Castróról.

Forrás: MTI

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Film Budapest Mozi Rendező Hollywoodi filmipar

Ajánlott bejegyzések:

  • Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
  • Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet Szeptemberben érkezik a mozikba a Hívatlanok – Második fejezet
  • Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben Dickens meséli el Jézus Krisztus életét egy új animációs filmben
  • Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen Ez volt a magyar nézők 10 kedvenc filmje a télen
  • Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben Hamarosan a hazai mozikban a Minden Rendben

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr907910948

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard