1938. szeptember 23-án délben helyezték el a föld alatt a különböző tárgyakat tartalmazó szerkezetet. A Westinghouse időkapszulák 5000 évvel elásásuk után nyithatók ki.
Nyomot hagyni az utókor számára, valamint a múlt titkaiban vájkálni egyaránt az emberiség kedvelt időtöltései közé tartozik. Talán erre a két jellemzőre is épített a Westinghouse cég, mikor úgy döntöttek, időkapszulában elrejtett tárgyakkal üzennek a távoli jövőnek.Az első időkapszulát 1938. szeptember 23-án, délben helyezték el, pontosan az őszi napéjegyenlőségkor, a New York-i világkiállítás alkalmából. A másodikat az 1964-es, szintén az amerikai nagyvárosban helyet kapó rendezvényen ásták a földbe.
Mindkét időkapszula 50 láb (kb. 15 méter) mélyen található New York Flushing Meadows Park nevű részén. A kapszulák helyét jelenleg egy betonkocka jelzi, amelyen a következő felirat olvasható: „Itt találhatók a Westinghouse Electric Corporation által 1938. szeptember 23-án és 1965. október 16-án elhelyezett időkapszulák a huszadik századi civilizáció feljegyzéseként, hogy fennmaradjanak 5000 éven keresztül.” Az időkapszulák tervezett kinyitása 6939-ben lesz, ötezer évvel az első kapszula elásása után.
Az első időkapszulába 35 mindennapi tárgy (töltőtoll, füzet, Miki egér-baba) került. Ezen kívül 75 féle anyagot, szövetet, fémet, műanyagot, vetőmagok rejtettek el az utókor számára. Az éppen aktuális modern irodalom, kortárs képzőművészet, hírek mikrofilmen kerültek az időkapszulába. Ez az úgynevezett mikrofájl több mint 10 millió szót, valamint ezer képet tartalmaz, és egy kis mikroszkóppal megnézhető. A kapszula tartalmaz egy részletes útmutatót is, hogy kell kivetítőt készíteni, hogy a mikrofilm nagyban is látható legyen, valamint leírják, hogy rakható össze egy vetítőgép, hogy a filmhíradók mozgóképként is megtekinthetők legyenek. A tárgyak kiválasztását elsősorban az határozta meg, hogy mennyire mutatták be az Egyesült Államok életét a 20. század közepén.
A második időkapszulát 1965-ben azért hozták létre, mert úgy gondolták, az eltelt 30 év alatt annyit változott a világ, hogy csak egy új időkapszulába helyezett újításokkal nyújthatnak a jövő számára hiteles képet a korról. Ezek közé tartoztak a tudományos fejlődésről, az űrkutatásról és az atomenergiáról számot adó emlékek.
Az első időkapszula tartalmát, és egyéb fontos információkat az időkapszuláról az „Időkapszula Jegyzőkönyve” című könyvben jegyezték fel. Az 1938. szeptember 23-án készült jegyzőkönyv célja az, hogy 5000 év múlva valaki ez alapján megtalálhassa és értelmezhesse az időkapszulát. Remélhetőleg fennmarad egy a 3000 hivatalos (és számtalan nem hivatalos) másolatból, melyek múzeumokban, templomokban, kolostorokban várják az elkövetkező évtizedeket, évszázadokat szerte a világon.
Forrás: Wikipedia