1980. szeptember 26-án egy neonáci szervezet tagja merényletet követett el a fesztivál bejáratánál.
Hátborzongató események rázták meg a müncheni Oktoberfestet, a világ legnagyobb népünnepélyét. 1980. szeptember 26-án a főbejáratnál bomba robbant, ami 13 halálos áldozatot követelt és több mint 200-an megsebesültek. A merénylet elkövetését egy neonáci szervezet egy tagjának tulajdonították. A fiú, Gundolf Köhler több jobboldali fegyveres szervezet tagja volt. A bombát egy a bejárathoz közeli szemetesben helyezte el, mely éjszaka 22:13 perckor robbant. A fiú, csak úgy, mint a 13 áldozat, a robbanáskor életét vesztette. Habár az esemény hatalmas port kavart, szerencsére a fesztivál hagyományát nem szakította meg, az Oktoberfest nem vesztett népszerűségéből.
Az első Oktoberfestet 1810. október 12-én rendezték Lajos bajor koronaherceg, és Terese von Sachsen-Hildburghansen hercegnő esküvőjének a tiszteletére. Lajos herceg javaslatára kezdetben az olimpiai játékok mintájára formálták az eseményt. A fiú nagy kedvelője volt az antik Görögországnak, ezért a fesztivál kezdetben inkább sportesemény jellegét keltette, majd a 19. század végén kezdte felvenni mai, népünnepélyhez hasonlatos formáját. Nemcsak hogy meghosszabbították a fesztivál időtartamát, de az időpontját is átrakták szeptemberre a kedvező idő kedvéért.
1880-tól engedélyezték a sör árusítását, a sörfőzdék lassan hatalmas sörsátrakká alakultak, mert egyre nőtt a látogatottság és már nem tudtak elegendő helyet biztosítani a vendégek számára. Egyre több lett a mutatványos és a körhinta. 1910-ben az Oktoberfest 100. születésnapján már 12000 hektoliter sör fogyott.
A müncheni Oktoberfest mintájára világszerte rendeznek hasonló népünnepélyeket. Közülük a legnagyobbnak a kanadai Kitchener városban zajló, és a brazil Blumenauban megrendezett fesztivál számít az évi 800 000 látogatóval. Németországban Münchenen kívül más városokban is tartanak hasonló rendezvényeket Eislebenben, Stuttgartban, Bad Hersfeldben, Mühlhausenben, Hannoverben (Észak-Németországban ez a legnagyobb) és Hildburghausenben.
Forrás: Wikipedia