Egy osztrák extrémsportoló azt tervezi, hogy október 8-án közel 37 kilométeres magasságból ugrik ki szuperszonikus "merülésére". Amennyiben vállalkozása sikerül, azzal világrekordot állít fel.
Ha minden a tervek szerint megy, Felix Baumgartnert egy héliummal töltött léggömb viszi fel október 8-án rendelésre gyártott kapszulájában 36 576 méteres magasságba. A sportoló ezt követően kilép a semmibe és ezzel megdöntheti a legmagasabbról végrehajtott ugrás 52 éves rekordját. Baumgartner 1315 kilogrammos kapszulája a júliusi tesztugrás - 29 610 méterről - kemény landolása során károkat szenvedett. Sérülései némileg késleltették a rekordkísérletet. Szeptember 24-én azonban a Red Bull Stratos – Baumgartner missziójának neve – szakemberei bejelentették, hogy a kapszula megfelelő állapotban van, és október 8-ra tűzték ki a következő „űrugrás” dátumát.A világ legmagasabb ugrásának jelenlegi rekordja 31 333 méter. 1960-ban állította fel Joe Kittinger, az amerikai légierő századosa, aki jelenleg tanácsadóként segíti Baumgartnert. Ez a misszió „űrugrást” céloz, mintegy 37 ezer méteres magasságból, melynek révén Baumgartner a hangsebességet is átlépheti a szabadesés folyamán. Amennyiben a sportoló kísérlete sikerrel jár, akkor nemcsak ezt a rekordot dönti meg, hanem a hangsebességet is átlépi, így az első ember lehet, aki szabadesés közben szuperszonikus sebességet tapasztal meg. A július 25-i ugrás során szabadesésének csúcssebessége óránkénti 864 kilométer volt.
Abban reménykedik, hogy október 8-ai kísérletével bevésheti nevét a rekordok könyvébe a legmagasabbról végrehajtott ugrás, a leggyorsabb szabadesés, a leghosszabb szabadesés és a legmagasabbra jutó, emberes léggömbös repülés területén. Küldetésének azonban tudományos hozadéka is lehet, olyan adatokat gyűjthet össze, melyek révén lehetővé válhat a mentőugrás nagy magasságban repülő űrhajókból. Bár a szervezők szerint az októberi kísérlet ugrás az űr széléről, valójában az űr 107 kilométeres magasságban kezdődik. A csapat óvatosan optimista az időjárással kapcsolatba. A misszió meteorológusa szerint Új-Mexikóban az ősz kezdete az év egyik legjobb időszaka a sztratoszferikus léggömbök felbocsátására.
Forrás: Hirado.hu