Egy régészcsoport ezer évesnek hitt falu maradványait tárta fel a Fülöp-szigetek egyik dzsungel borította hegycsúcsán olyan típusú mészkő koporsókkal, melyekkel még soha nem találkoztak ebben a délkelet-ázsiai országban.
Eusebio Dizon, a nemzeti múzeum szakembere szerint a Kamhantik-hegyen – Quezon-provincia, Mulanay városa közelében - található falu legalább ezer éves lehet azon amerikai karbon kormeghatározási tesztek alapján, melyeket a tavaly óta feltárt 15 mészkő koporsó egyikében fellelt emberi fogon végeztek el.Az erdei talajban lévő mészkőkibúvásokba vájt, téglalap alakú koporsók felfedezése igen jelentős, mivel ez az első bizonyíték arra, hogy a filippínók akkoriban sokkal fejlettebb temetkezési szertartásokkal éltek, mint korábban hitték, emellett fémeszközöket használtak a koporsók kivájására. A korábbi régészeti felfedezések azt mutatták, hogy az ezen időszakban élt filippínók fából készült koporsókat használtak az ország hegyvidékes északi részén, máshol pedig kőből készülteket – mondja Dizon, aki az utóbbi 35 évben kiterjedt ásatásokat folytatott a Fülöp-szigeteken és más országokban.
A koporsók mellett több ezer agyagedény-darabot, fémtárgyat, emberek, majmok, vaddisznók és más állatok csonttöredékeit is megtalálták. A mészkőkibúvások kerek lyukakat hordoznak ott, ahol a házak vagy viskók facölöpjei valaha álltak – mondja Dizon. A koporsók hasonlítanak az ókori szarkofágokhoz, melyek igen népszerű turistacélponttá váltak Egyiptomban és Európában. Azonban a Mulanayban előkerültek egyszerű, dobozszerű mészkő koporsók, mitológiai vagy részletes emberábrázolások nélkül oldalukon vagy tetejükön.
A régészek egy öthektáros erdei terület apró részén dolgoztak, ahol Mulanay szakemberei szerint még több tárgyi lelet és koporsó lehet eltemetve. A múzeum előzetes jelentése szerint a régészek „komplex archeológiai lelőhelyet találtak, lakóhely- és temetkezési maradványokkal a megközelítőleg 10-14. század időszakból.” A közlemény szerint ez az első ilyen típusú, faragott mészkő koporsókkal ellátott lelet a Fülöp-szigeteken. A régészeti helyszín egy 280 hektáros erdei terület részét képezi, melyet a kormány 1998-ban védett területté nevezett ki, hogy távol tartsa a kincsvadászokat és a gazdálkodókat.
Évekkel ezelőtt az arany után kutató kincsvadászok tárták fel némelyik mészkő koporsót, azonban a manilai régészeket csak tavaly értesítették erről, és ekkor kezdték meg a többi koporsó és tárgyi lelet feltárását. Ekkor derült fény arra is, milyen nagy jelentőségű a felfedezés.
Forrás: Hirado.hu