Az északi fény, a Szahara szeme és a Foltos-tó – hogy csak párat említsünk a világ temérdek kivételes, szinte már nem is eviláginak tetsző helyei közül.
Manapság újra fénykorát éli a sci-fi és a fantasy műfaj, és a rajongók egész sora várja türelmetlenül, hogy szélesvásznon merülhessen el a földöntúli és túlvilági díszletek vagy a paranormális jelenségek egész sorát felvonultató jelenetek sűrűjében. Pedig ha tudnák, hogy nem kell fényéveket utazniuk és ábrándozva az ég felé bámulniuk, ha hasonlóan kivételes tájakat akarnak látni. Földünkön ugyan nem ufók közreműködésével, csupán a – semmivel sem unalmasabb – természet segédletével magyarázhatók a szokatlan látványok és a természetfeletti(nek tűnő) jelenségek, mindez azonban cseppet sem kisebbít értékükön.1. Aurora Borealis, az északi fény
A néha északi és déli (sarki) fénynek is nevezett „aurorák” vagy „aurorae-k” gyönyörű természeti fényjelenségek, amelyek az éjszakai égbolton figyelhetők meg, kiváltképp a sarkvidékeken. Az Észak-Amerikában élő krí (Cree) indiánok által a Lelkek táncának (Dance of the Spirits) nevezett jelenség tipikusan az atmoszféra második legkülső légtéregében, az elektromos töltésű részecskékben gazdag ionoszférában fordul elő. Felmerülhet azonban a kérdés, miért is kerülhetett egy ilyen lista élére az északi fény, mert bár igen különleges, mégsem egyedülálló természeti csoda – déli megfelelője, az úgynevezett Aurora Australis vagy a déli sarki fény szintén hasonlóan reprezentatív. A válasz egyszerű: párja, bár hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, csupán az egészen sarki szélességi fokokról látható – így az Antarktiszról, Dél-Amerika egyes részeiről vagy Ausztrálázsia bizonyos területeiről.
2. Rio Tinto, a rozsdás folyó
A spanyolországi Rio Tinto folyó térségében folytatott bányászati tevékenység során nem csak hegyeket és völgyeket, de egész falvakat is elpusztítottak. Az ország dél-nyugati részén található folyó partvidéke hipnotikus, szinte már marsbeli tájakat juttat az eszünkbe – s ebben nincs semmiféle költői túlzás, hiszen a szakértők a Mars bolygó felszínének modellezésére is alkalmasnak ítélik a térséget. Az extrém körülményekért egyébként a folyó vizében élő extremophile aerobic baktérium a felelős, amely csak mostanában vonta igazán magára a tudomány érdeklődését. A folyó egyébként igen magas savtartalmáról (pH 2) és sötétvörös árnyalatú vízéről ismert, amely ércoldó és a legkevésbé sem emberbarát.
3. McMurdo-szárazvölgyek
A földöntúli látványt nyújtó McMurdo-szárazvölgyeket (Dry Valleys) egy sor kisebb völgy alkotja az antarktiszi Viktória-völgy térségében, a McMurdo-szorostól nyugatra. A terület számos különleges geológiai adottsággal rendelkezik, többek között a Vida tónak és az Antarktika leghosszabb folyójának, az Ónixnak köszönhetően. A völgyben az esetenként egész évben befagyott tavat akár több méter vastag jég is takarhatja, emellett pedig a térség a föld egyik legextrémebb sivatagának hírében áll. A jég alatt, a kivételesen sós vízben misztikus élő organizmusok bukkannak fel, amelyek különböző kutatások folyamatos tárgyát képezik. A tudósok úgy tartják, hogy a szárazvölgyek az esetleges földöntúli életbe való bepillantás fontos forrásai lehetnek.
4. Richat-képződmény, a Szahara szeme
A Richat-képződmény (Richat-Structure) egy látványos körkörös formáció a Szahara mauritániai részén, Ouadane közelében. A Szahara szemének is nevezett helyre már az első űrhajósok is felfigyeltek, mert a bikaszemet formázó alakzat üde változatosságként szolgál az egyébként felettébb egyhangúnak tetsző végtelen sivatagi tájban. A képződmény, melynek átmérője csaknem meghaladja az 50 km-t, azóta az asztronauták fontos iránymutatójává lépett elő.
5. A záptojás szagú Rotorua
Új-Zéland Északi-szigetén Rororua név alatt egy tavat és az annak déli partjánál épült várost is találunk a Plenty-öböl térségében. Maga a város a különleges záptojás szagáról híresült el, amit a kénvegyületeket a légkörbe eregető geotermikus aktivitás okoz – ez Rotorua egyik legfontosabb vonzereje. A gejzírek, a fortyogó iszapmedencék, a hőforrások és a „Te Wairoa”, az eltemetett falu mind-mind könnyen elérhető távolságban vannak. A termikus aktivitás egyébként a Rotorua kráterből származik, amire az egész város épült.
6. Fly Geyser – mesterséges szökőforrás magánkézben
A Nevada államban található Fly Ranch két saját gejzírrel is büszkélkedhet, bár ezek közül csak az egyik maradéktalanul természeti képződmény – s ráadásul alvó. A másik azonban, a Fly Geyser névre hallgató szökőforrás merő véletlenségből keletkezett, amikor kútfúrás során egy geotermikus forrást találtak el, amely azóta folyamatosan forró vizet lövell a magasba. Az érdeklődök számára azonban szomorú hír, hogy a Fly Ranch magánkézben van, és a tulajdonos a különböző természeti kincsekkel foglalkozó szervezetek többszörös kérésére sem nyitotta meg a látogatók számára, így még a szakma is viszonylag kevés információval rendelkezik a képződményről.
7. A Foltos-tó
A foltos vagy pöttyös tónak nevezett sós, endoreikus (ki- és lefolyással nem rendelkező) Kliluk-tó Osoyoos északnyugati részén található, Kanada British Columbia tartományában. A nyár folyamán a víz nagy része elpárolog, hátrahagyva az ásványi anyagokat, amely által hatalmas „foltok” jelennek meg a tavon; ezek pedig – az ásványianyag-összetételtől függően – időről időre színt váltanak. A pöttyök nagy százalékban magnézium-szulfátból tevődnek össze, amelyek nyáron kikristályosodnak. Mivel ilyenkor csak az ásványok maradnak a tóban, megkeményednek és „sétányokat” formáznak a foltok között és körül.
8. A Bermuda-háromszög
Az Ördög-háromszögének is nevezett Bermuda-háromszöget talán senkinek sem kell bemutatni, de a biztonság kedvéért álljon itt mégis egy rövid ismertető. A térség tehát az Észak-Atlanti-óceán nyugati részén, a nyílt tengeren található, és arról a számtalan hajó és repülőgép eltűnésről vált híressé (vagy inkább hírhedtté), amely állítólagosan csupán magának a helynek – és nem emberi mulasztásnak, kalóztámadásnak, technikai meghibásodásnak vagy természeti katasztrófának – tulajdonítható. A közvélemény különösen szereti ezeket a rejtélyes eltűnéseket paranormális jelenségeknek, a fizikai törvények megszegésének vagy földöntúli tevékenységnek tulajdonítani. Valójában, bár a földönkívüli jelző talán túl naiv elgondolás, a térség még képen is felettébb baljóslatú.
9. Kaua’i
A buja vegetációja miatt Kert-szigetnek (Garden Isle) is becézett Kauaʻi Hawaii nyolc nagy szigetének legöregebbike, s egyben a negyedik legnagyobb közülük. Bár a sziget a hollywoodi filmesek kedvelt forgatási helyszíne – közel 70 film díszletéül szolgált már, többek között a Jurassic Park vagy az Elveszett frigyláda fosztogatói is itt készült –, sokan mégis szinte észre sem veszik Hawaii híresebb részei mellett. Pedig figyelmetlenül elmenni mellette igencsak nagy hiba lenne: elég, ha csak a tengerparti lávaszirtek túlvilági látványát nyújtó táját említjük.
10. Mount Roraima, az asztal hegy
A Venezuela, Brazília és Guyana határának találkozásánál fekvő Roraima-hegy (Mount Roraima) igazán nevezetes hely, hiszen már jóval az első európai telepesek érkezése előtt különleges jelentőséggel bírt a közelében élő bennszülött törzsek számára: számtalan mítoszuk és legendájuk központi eleme volt. Ez a sík felszínű, úgynevezett asztal hegy (tabletop mountain) minden oldalán 400 méter magas meredek partfallal rendelkezik, így a legkevésbé sem a műkedvelő hegymászóknak ajánlott. Egyetlen „könnyű” út vezet ugyanis felfelé: a venezuelai oldalon található természetes lépcsősorféle feljáró; minden más útvonal tapasztalt hegymászói előképzettséget igényel. Mégis megéri azonban az erőfeszítés, hogy felérve megcsodálhassuk a különleges kopár homokkő felszínt, amiért a bőséges csapadék a felelős. Az eső, amely az év szinte minden egyes napján a hegytetőre zúdul, lemossa a növények növekedéséhez szükséges tápanyag nagy részét, így teremtve meg az asztallap simaságú felszínt, amiről a hegy a nevét is kapta.
Forrás: Explorer World