A Design Hét alkalmából a WAMP október 6-7-én különleges helyszínre, a Dorottya utcai Palazzo Dorottya falai közé költözik, és több mint 2500 négyzetméteren várja a design fanatikus rajongóit.
A magyar designerek termékeit a korábbi gyakorlattól eltérően az áruházi osztályokhoz hasonló szekciókra bontva mutatják be. A kétnapos programon több mint 150 tervező vesz majd részt. A jól ismert designerek mellett a Premier - Új arcok válogatásban a WAMP-on korábban még nem szerepelt új tervezőkkel, a WAMP+ keretén belül pedig a legigényesebb tárgyakat kínáló alkotókkal találkozhat a közönség. Nem marad el a hónap designere díjazottjának megjelenése sem. Októberben Ferencz Vanda ékszertervező a WAMP vendége, akinek legújabb kollekciója a design vásáron debütál majd.A különleges alkalomhoz és helyszínhez igazodva a design vásár mellett más jellegű programokkal is készül a WAMP. Meghívásunknak eleget téve először érkezik hazánkba a belgrádi Mikser Festival fiatal szerb tervezők munkáit felvonultató vadonatúj válogatása. A Mikser alig néhány év leforgása alatt a térség egyik legizgalmasabb multidiszciplináris kreatív fesztiváljává nőtte ki magát. Szervezői éves rendszerességgel összegyűjtik a legtehetségesebb fiatal designereket, akiknek munkáit több önálló projekt keretében tárják a nagyközönség elé. A fiesztán a design mellett az építészet, a kortárs képzőművészet, a zene és a kortárs irodalom legfrissebb eredményeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
A budapesti Get Real! kortárs szerb design című tárlaton két fontos platform, a Ghost Project és a Young Balkan Designers legjobbjai mutatkozhatnak be. A szelekcióban 10 olyan – a zsűri neves tagjai, köztük Konstantin Grcic által válogatott – tárgy szerepel, melyeknek egy önálló márka, a Mikser Design égisze alatt indul a közeljövőben a sorozatgyártása.
A Helsinkiben egyszer már nagy sikert aratott, a WAMP szervezésében kiállított Az újragondolt szín című válogatást most a Design Hét Budapest látogatói is megismerhetik. A kortárs magyar formatervezés legjobbjait felvonultató kiállításon több hazai és nemzetközi designdíjat elnyert tárggyal is megismerkedhet a közönség. A tizennyolc fiatal designer munkáit – bútorokat, porcelánokat, ékszereket, táskákat és ruhákat rendhagyó módón nem egy közös gondolati szál, hanem a vörös, a fekete és a fehér szín használata fogja össze.
Sok nyelv fejlődésének igen korai szakaszában már önálló szavakkal jelölték ezeket a színeket. Ez a világot érzékelő ember meghatározó alaptapasztalataival hozható összefüggésbe. A fekete az éjszakára és a sötétségre, a fehér a nappalra és a világosra, a vörös – amelyre az emberi szem különösen érzékeny – a vér mellett a veszélyre vagy épp a szexuális vonzódásra utal. A különböző népművészeti hagyományokban, a képzettársítások szinte kimeríthetetlen gazdagságából fakadóan, az egyik leggyakrabban előforduló színkombináció.
A modern magyar művészet fontos alakjai is nagy jelentőséget tulajdonítottak ennek a három színnek. A konstruktivisták színspektrumát alapul véve alkalmazta ezeket Moholy-Nagy László, a Bauhaus diákja, majd tanára, aki legtöbb munkájában a sötét és a világos (a fény és annak hiánya) kontrasztjára alapozta koncepcióját. Szintén a Bauhaus diákjaként tervezte Molnár Farkas híres Vörös kockaházát, amelynek kiindulópontját az iskola színelméleti elve adta, melyben a négyzethez a vöröset társították. A korszak alkalmazott grafikájában is előszeretettel éltek ezeknek az erőteljes kontrasztoknak a jelentés teremtő erejével, mint például Kassák Lajos a Ma című folyóirat borítóinál. A kiállításon szereplő tárgyak színhasználatukkal ennek a gazdag kulturális kódrendszernek szemléletes kortárs példái.
Izgalmas tematikával jelentkezik a WAMP gasztro szekciója, a WAMP Spájz is. Az idei Design Hét Budapest hívószavához, a SLOW DESIGN mozgalomhoz illeszkedve a kézműves gasztronómiai termékek mellett a kínálat slow food sarokkal bővül, kifejezetten erre az alkalomra összeállított különleges ételekkel és menüsorral.
További infók ITT!