Angliában él, a legfantasztikusabb díjakat gyűjti be, koncertjeire az egész világon kíváncsiak, itthon azonban - ahogy az már lenni szokott - kevesen ismerik. Ő Győri Noémi.
A tavalyi európai elismerés után az amerikai komolyzenei szakma is felfigyelt a magyar lányra: a fuvolaművészt Karrier Díjjal jutalmazta a New York-i Salon de Virtuosi Alapítvány, amely kitüntetéseivel 1995 óta támogat nemzetközileg különlegesen kiemelkedő fiatal tehetségeket. A díj 17 éves történetében Győri Noémin kívül eddig mindössze egyetlen fuvolás kapta meg ezt az elismerést. A számos, ma már világsztárnak számító művészt felfedező verseny egyik idei nyerteseként az alig 29 éves magyar fuvolista az októberi díjátadó gálán debütál majd a New York-i Steinway Hallban.Hogyan zajlott a verseny?
A Salon de Virtuosi Alapítvány kuratóriuma minden évben 10 kiemelkedő fiatal művészt választ ki a világ minden tájáról. A döntőbe meghívott előadóművészek egy saját összeállítású műsorral mutatkozhatnak be New Yorkban, majd a szezon végén a kuratórium kiválasztja a legjobb versenyzőket, akiket karrier díjjal jutalmaz. Ez tehát alapvetően eltér a szokásos hangszeres versenyektől, itt hegedűművészekkel, kamaracsoportokkal, zongoraművészekkel és csellistákkal kellett összemérnem a rátermettségemet és bebizonyítanom, hogy a technikai tudásom, zeneiségem, és a fuvola repertoárja is méltó egy ilyen rangos kitüntetésre.
A verseny egyik idei nyerteseként október 23-án mutatkozhatsz majd be a New York-i Steinway Hallban a díjátadóval egybekötött gálakoncerten - mit jelent ez a számodra?
New Yorkban koncertezni egészen különleges, ez a zenei metropolisz olyan energiát sugároz, amitől még a leghosszabb út után is frissen tud játszani az ember. A múlt októberi Carnegie Hall-os bemutatkozásomkor elképzelni sem tudtam volna, hogy tizenkét hónap leforgása alatt harmadszorra térhetek majd vissza a Nagy Almába koncertezni. Nagyon fontos szakmai megerősítés számomra, hogy ilyen kiemelkedő koncerttermekben mutatkozhatok be, mert egy-egy ilyen különleges hely atmoszférájából örökre magával vihet valamit az ember. A gálakoncertet a WQXR, New York legrégebbi és legpatinásabb klasszikus zenei rádiója is rögzíti és fiatal sztárokat bemutató műsorában közvetíti majd. Ez azért izgalmas, mert amerikai rádióban még nem játszottam eddig.
Fontos ez a díj a karriered szempontjából?
Az elmúlt években sok számomra példaértékű művész életrajzi könyvét, vagy naplóját olvastam. Mindegyik történet azt igazolja, hogy egy igazi meghatározó előadó pályája mindig sok szálon fut egyszerre, a legfontosabb pedig az, hogy az ember folyamatosan lássa, hogy művészileg milyen irányba szeretne haladni és hosszú távon is ki tudjon tartani az elképzelései és céljai mellett. Ezen az úton haladva jelent megerősítést, ad lendületet és magabiztosságot egy ilyen elismerés.
Az elmúlt éved is igen mozgalmasan telt...
Múlt október óta szinte elképzelhetetlenül sok érdekesség történt velem. A legfontosabbak közé tartozik, hogy megjelent első önálló lemezem a Hungaroton gondozásában. Ezen Koltai Katalin gitárművésszel játszunk gyönyörű olasz romantikus fuvola-gitár duókat. A Carnegie Hall-beli bemutatkozásommal egy gyerekkori álmom teljesült. Szintén ebben az évben neveztek ki tanársegédnek a Royal Northern College of Music-ban, ahol ezzel egy időben az egyetem Nemzetközi Nagykövetének is kiválasztottak. Ennek köszönhetően megyek majd meghívott tanárként a Dublini Királyi Akadémiára. Különösen emlékezetes koncertek is voltak idén, például nagyszerű volt a Nemzeti Filharmonikusok Grazioso Kamarazenekarával szólózni, élveztem a Luxembourgi Filharmóniában a bemutatkozásomat és izgalmas volt a francia Musique en Brionnais Fesztiválon öt nap alatt hét komoly kamarakoncertet adni. És ehhez jönnek még az olyan egzotikus helyeken adott hangversenyek, mint Üzbegisztán, vagy Rodosz.
Jelenleg Angliában élsz és dolgozol, hogyan telnek a mindennapjaid?
Néhány hete Manchesterből Londonba költöztem, most itt van a főhadiszállásom. Innen indulok útnak a koncertekre, és innen járok vissza Manchesterbe tanítani a Royal Northern College of Music-ba. A mindennapjaim nagyon változóan zajlanak, nincsen pontos napi beosztásom. Amikor Angliában vagyok, legtöbbször a következő fellépésekre készülök, tehát igyekszem minél jobban kihasználni a napokat. A legfontosabb a sok gyakorlás mellett a pihenés és sportolás, feltöltődés, amire az utazások közepette sokszor nincs időm. Manchesterben hetente egyszer foglalkozom a nálam tanuló fiatal tehetségekkel, illetve rendszeresen dolgozom mesterkurzus keretében a posztgraduális képzésben résztvevő fuvolásokkal.
Milyen programok szerepelnek most a naptáradban?
Az elkövetkezendő fél évem óriási kihívás lesz szakmailag: egyik koncert követi a másikat és mindegyiken olyan műveket játszom, amelyek vagy teljesen újak számomra, vagy már nagyon régen voltak a repertoáromon. Emiatt most még elmélyültebben gyakorolok, és élvezem, hogy ennyi új zenét ismerek meg közelebbről. Még New York előtt a Nottinghami Filharmonikusokkal játszom Carl Nielsen fuvolaversenyét, az amerikai út után pedig közvetlenül Bécsbe utazom, ahol a Mozart Saalban játszom a Yehudi Menuhin Alapítvány ünnepi hangversenyén. Innen Edinborough-ba, majd Münchenbe vezet az utam. És ez csak az elkövetkezendő bő egy hónap!
A magyar közönség hol és mikor találkozhat veled a legközelebb?
Budapesten és Békéscsabán játszom decemberben, illetve tavasszal a Duna Zenekarral szólózom majd. Az összes magyarországi fellépés áttekintéséért és pontos részletekért pedig érdemes a honlapom koncertek menüpontját meglátogatni.