A Photoshop 1.0 1990-ben jelent meg, de a fotómanipuláció gyökerei sokkal régebbre nyúlnak vissza. Most megmutatjuk a tíz legeredetibb hamis fotót.
Az 1830-as években sokan kísérleteztek a fényképezés módszerének tökéletesítésével. A győztes végül Louis Daguerre lett, s ezzel végleg beírta magát a történelemkönyvekbe. Daguerre egyik vetélytársa, Hippolyte Bayard nehezen tudta elviselni a vereséget, és frusztrációját egy merőben új formában fejezte ki. Az alábbi képen Bayard halottnak tettette magát, majd a következő szöveget írta a fotó hátuljára:„Itt látható M. Bayard, a képpel bemutatott folyamat feltalálójának holtteste. Ahogy hallottam, ez a fáradhatatlan kísérletező három évet áldozott életéből ezért a felfedezésért. A kormány – mely igen bőkezűen bánt Daguerre úrral – azt mondta, nem tehet semmit Bayard úrért, így a szerencsétlen flótás vízbe fojtotta magát. Oh, az emberi élet szeszélyei…! … Már pár napja a hullaházban fekszik, senki sem ismerte fel, senki sem jött érte. Hölgyeim és uraim, ha jót akarnak szaglószerveiknek, gyorsan továbbadják ezt a képet, hiszen amint látják, az úr arca és kezei már bomlásnak indultak.”
Ugyan a képen magán nem változtattak, csak a póz és a szöveg volt félrevezető, de Bayard annyit elért vele, hogy az utókor neki tulajdonítja a világ első hamis fényképét.
William Mumler egy egyszerű baklövésnek köszönheti hírnevét. 1861-ben egy önarcképet készített, melynek hátterében egy furcsa, homályos alak jelent meg. Barátai nagy érdeklődéssel fogadták a képet, mely hamarosan eljutott pár, spirituális jelenségekkel foglalkozó „szakemberhez”, akik kijelentették, ez a világ első, szellemet ábrázoló fényképe. Nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy kitaláljuk, Mumler ezután kísértetfotósként kereste kenyerét. Leghíresebb képén Abraham Lincoln özvegye, Mary Todd Lincoln látható, aki a legenda szerint Lindall néven jelentkezett Mumler stúdiójába 1871-ben, de csodával háros módon még így is meglátta férje szemét a képen.
Arról már nem szól a fáma, hogy egy first lady mennyire tudott sikeresen rejtőzni mindössze egy álnév használatával az 1870-es években, de ha csak egy kicsit is szkeptikusak vagyunk a szellemeket illetően, akkor a válasz egyszerű: semennyire.
Lincoln egyébként a korai fényképhamisítók egyik kedvenc alanya volt, különösen az őt ért merényletet követően. Mivel a hadsereg nem engedélyezte, hogy a halott elnökről fénykép készüljön, így más megoldást kellett találni a holttestet látni kívánó milliók igényének kielégítésére. Az alábbi kép az egyik legnépszerűbb – és legtöbb embert megtévesztő – Lincoln hamisítvány.
Ahogy az első képnél, itt is csak tetteti a szereplő a halált. Az elnökről meggyilkolása után mindössze egyetlen hiteles kép készült, melyet a New York-i városházán, ravatalánál készítettek.
A fotózás története során vidámabb témákkal is igyekeztek átverni az embereket. Ilyen az a kép is, mellyel fél évszázadon keresztül bizonyították a tündérek létezését. Az 1920-ban született sorozat eredeti célja a kertben játszadozó kislányok megörökítése volt, azonban a fotós elmondása szerint véletlenül a tündéreket is sikerült lencsevégre kapnia.
A kor szakemberei hitelesnek ítélték a képeket, és egészen az 1970-es évekig kellett arra várni, hogy valaki egyértelműen bebizonyítsa, a fotón lévő apró alakok nem valódi tündérek.
Magad uram, ha szolgád nincsen – mondhatta az osztrák fényképész, akit azzal bíztak meg, hogy készítsen egy rettenetes csecsemőkori fényképet az akkor már 44 éves Adolf Hitlerről. Mivel a Führer valódi gyerekkori fényképei cseppet sem ijesztőek, így az egyetlen megoldás az volt, hogy készíteni kellett egyet. A hamis remekmű bejárta Nagy-Britanniát és Amerikát, ahol a horrorfilmbe illő bébiről minden probléma nélkül elhitték, hogy a náci vezető fiatalkori énje.
A dolog akkor bukott meg, amikor John May Warren anyukája meglátta az újságban a hamisítványt, melynek alapját az akkor már nyolcéves kisfiú korai képe adta. A hibára egyébként Németország chicagói konzulátusa is felhívta a figyelmet, s bár azt nem tudták, hogy a hamis kép honnan származik, a további félreértések elkerülése érdekében eljuttatták Hitler valódi gyerekkori fotóját a médiához. Íme az igazi Hitler-baba:
Az ügynek egyetlen, a mai napig megoldatlan részlete van: még csak sejteni sem lehet, hogyan került egy ohiói kisfiú fényképe egy osztrák hamisító kezébe.
Minden idők egyik leghíresebb, paranormális tevékenységeket ábrázoló fényképét Hubert Provand százados és Indre Shira készítette az angliai Raynham Hallban. A híres Barna Hölgy a legenda szerint évszázadokon keresztül kísértett a félreeső villában, ahova a két fotós a Country Life (magyarul: vidéki élet) magazin megbízásából érkezett. A fényképészek elmondása alapján éppen a lépcső fotózásához készülődtek, amikor egy szellemalakot láttak leereszkedni rajta, és emberfeletti lélekjelenlétüknek köszönhetően menekülés előtt elkattintották a masinát.
A kép 1936-ban készült, s ez volt az utolsó alkalom, hogy a Barna Hölgy megmutatta magát. A szellemről úgy vélték, hogy az 1726-ban elhunyt Dorothy Walpole nyugtalan lelke. Könnyen lehet, hogy csak arra várt, hogy őt is megörökítsék fényképen, s mivel ez megtörtént, így békében folytatta útját a másvilágra.
A sebész fotója néven elhíresült képet közel hatvan évig a Loch Ness-i szörny létezésének megdönthetetlen bizonyítékaként lengették, de végül kiderült az igazság. A szörny legendája 1933-ban ütötte fel a fejét. A Daily Mail nevű napilap – a mániát kihasználva – felbérelte a híres vadászt, Marmaduke Wetherellt, hogy kutasson a tó környékén. A férfi egyértelmű bizonyítékot nem talált, de pár gyanús lábnyomra rábukkant, melyekről később tudósok megállapították, hogy az akkoriban esernyőtartóként népszerű, szárított vízilólábakkal készítették őket.
Pár hónappal később egy országszerte ismert és elismert sebész, Robert Wilson ezredes előállt a nagy bizonyítékkal, az óriási szörnyet ábrázoló fotóval.
Szkeptikusok sokasága, évtizedeken át próbálta bebizonyítani, hogy a kép hamis, végül 1984-ben egy Stewart Campbell nevű szakember megállapította, hogy egy alig egyméteres élőlény látható a fotón. Tévedett. Újabb tíz esztendővel később derült ki az igazság, amikor az akkor 90 éves Christian Spurling halálos ágyán felfedte a nagy titkot: az egészet a vadász, Wetherell szervezte meg. Mint kiderült, annyira zavarta a vízilovas baki, hogy úgy döntött, mindenképp bebizonyítja a szörny létezését. Spurling feladata egy műkígyó elkészítése volt, melyet egy játék tengeralattjáróra szereltek, s ezt fényképezték le. Robert Wilson ezredes csak azért kellett, hogy egy köztiszteletben álló, hiteles személy álljon elő a képpel.
Billy Meier a leghíresebb és minden bizonnyal a legkitartóbb UFO hoax-gyáros. Eddig legalább ezer fénykép, videó- és hangfelvétel kötődik a nevéhez, mindet abból a célból hozta létre, hogy bizonyítsa a földönkívüliek létezését (akikkel meggyőződése szerint folyamatos kapcsolatban áll).
Ugyan annyi sikert elért, hogy az X-akták című sorozatban Mulder ügynök falán az ő egyik műve látható, de könnyen lehet, hogy ez nem az a dicsőség, amire eredetileg vágyott.
Köztudomású, hogy ha elég sokáig foglalkozunk egy hógolyóval, akkor igen méretesre dagaszthatjuk fel azt. Ez persze csak akkor igaz, ha a hógolyó valóban hóból, és nem macskából van. 2000-ben indult hódító útjára Hógolyó, a macskaszörny képe, melynek sikere a mai szemmel nézve igencsak naiv internetezőknek köszönhető.
A gigantikus négylábúról újságok sokasága és rengeteg népszerű TV-műsor is beszámolt, míg a macska tulajdonosa, Cordell Hauglie megunta a dolgot és „feladta” magát. Mint mondta, viccből készítette a képet, kizárólag barátainak küldte el, így nem is értette, hogy lett Hógolyó világhírű. Ugyan a rejtély megoldódott, de Hauglie nem úszta meg ennyivel, az összetartó macskás közösségek különféle gyűléseit még a mai napig is sztárvendégként látogatja.
Végül, de nem utolsósorban van egy magyar vonatkozású hamisítvány is, mely talán mindközül a legismertebb, elsősorban a fiatal generáció köreiben. Pár héttel a 2001. szeptember 11-én történt New York-i terrortámadás után előkerült egy fotó, melyről azt állították, hogy a World Trade Center romjai között talált kamerából hívatták elő. Nagyon hamar kiderült, hogy a kép hamisítvány, és milliók háborodtak fel az ízléstelen tréfán.
Újabb pár héttel később előállt Péter, egy magyar fiú, aki a WTC tetején tett látogatásáról készült további képekkel be tudta bizonyítani, hogy ő a rejtélyes „turista csávó”.