A mozgásszínház és a klasszikus teátrumi hagyomány találkozik a temesvári-budapesti Peer Gyntben október 13-14-én a Thália Színházban.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház az elmúlt évtizedek kimagasló eredményeinek köszönhetően egyike lett azoknak a művészeti intézményeknek, amelyben évről évre kiemelten fontos színházi előadások születnek. Az évadtervben olyan alkotók szerepelnek, akik hozzájárulnak a kortárs színházi törekvések, kísérleti munkák egyre szélesebb körben történő népszerűsítéséhez.Balázs Attila még igazgatói pályafutása kezdetén megfogalmazta, hogy a színház a jövőben a mozgásszínházi előadások létrejöttét is támogatja, ugyanakkor célul tűzte ki azt is, hogy olyan produkciókat hozzon létre, amelyek a klasszikus színházi értékeket új formában mutatják be, gazdagítva ezáltal a kínálatot és elősegítve az új színházi formák kialakulását.
A mozgásszínház és a klasszikus teátrumi hagyomány találkozik a közös temesvári-budapesti Peer Gyntben. A kísérlet sikerült: Ibsen élőbb, mint valaha. A kritikusok által zseniálisnak mondott mozzanatokban bővelkedő produkció az erdélyi színpadművészet és a szintén világbajnok magyar táncművészet egyedülálló ötvözete.
Önálló képzőművészeti akcióknak is beillő vetített képekkel, a zene, a tánc és a szöveg – csodákkal teli, az emberi psziché tudatalatti rétegéig érő – egységével operál a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a budapesti FORTE Társulat közös Peer Gyntje.
Az álom és a valóság határmezsgyéjén játszódó Ibsen-klasszikust Horváth Csaba rendezte újra. Az előbemutatónak nevezett temesvári főpróbán saját maga totális színháznak nevezte koncepcióját. Horváth kísérlete az emberi test lehetőségeit bontja ki, de az irodalmi szöveget megtartja. Szerinte ezt a módszert nem minden mű tűri, de a Peer Gynt olyan szürreális, szimbólumokban gazdag eposz, amely megengedi az efféle elvonatkoztatást. Az előadás sajátos látványvilágát a rendező állandó munkatársai, Milorad Krstiæ szlovén festő- és multimédia-művész, valamint Benedek Mari Jászai-díjas jelmeztervező álmodták meg.
Werkfilm:
Előadások: a Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében
2012. október 13. és 14. 19h Thália Színház