Dargay Attila rajzfilmrendező és képregény-rajzoló 2009. október 20-án távozott közülünk. Művein keresztül emlékezünk sokak gyerekkorának meghatározó alakjára.
Dargay Attila 1927. június 20-án született Mezőnyéken. A Képzőművészeti Főiskolára járt, ahonnan azonban politikai okokból kirúgták. 1951-től a Nemzeti Színház díszletfestőjeként, illetve a rajzfilmgyártásban gyakornokként dolgozott. 1957-től kezdve rendezett, első önálló rajzfilmje az 1959-es, nagy sikert aratott Ne hagyd magad, emberke! volt.A rajzfilmek rendezése mellett Dargay képeskönyveket és képregényeket is készített. Képregényei többségükben a Pajtás magazinban jelentek meg, legismertebb figurája Kajla kutya volt. Éveken keresztül dolgozott a Dörmögő Dömötörnek, a Hahotában és a Fülesben is lehozták rajzos történeteit.
1957-es megalapítása után évekig a Pannónia Filmstúdióban dolgozott. Itt született meg Gusztáv legendás figurája is, melyet Nepp Józseffel és Jankovics Marcellel együtt találtak ki, de névadója Dargay volt. 1968-ban Balázs Béla-díjjal ismerték el munkásságát (ugyanebben az évben kapta meg a tekintélyes kitüntetést Bacsó Péter filmrendező és Somló Tamás operatőr is).
Az alábbiakban leghíresebb rajzfilmsorozataiból és egész estés filmjeiből láthatunk részleteket. A videókon nemcsak gyerekkorunk rég nem látott meséi elevenednek fel, hanem Dargay munkásságának alakulását és a magyar rajzfilm változásait is végigkövethetjük.
Gusztáv (1965-1968)
Lúdas Matyi (1976)
Pom Pom meséi (1980)
Vuk (1981)
A nagy ho-ho-horgász (1982)
Utolsó rendezése az 1994-es A préri pacsirtája című rövid animációs film, utolsó forgatókönyvírói munkája az 1995-ös A hetedik testvér volt.
Az 1927-ben született Dargay Attila idén lenne 85 esztendős. A máig egyik legnépszerűbb magyar animációs filmrendezőt a rövid filmrészletben Pogány Judit, Vuk „magyar hangja" idézi föl, melyet Szalay Péter dokumentumfilm-rendező filmjéből, a Pannonia Annoból kölcsönöztek.