Régészek csütörtökön bejelentették, hogy megtalálták az egyik legidősebb maja sírt Guatemala nyugati részén.
A Retalhuleu provinciában lévő templomi lelőhelyen feltárt sírról úgy hiszik, ama 2000 évvel ezelőtt élt ókori uralkodó vagy vallási vezető nyughelye, aki lefektette a maja birodalom alapjait.A karbon-kormeghatározás alapján a sírt Kr. e. 700 és 400 között építették – mondja Miguelé Orrego vezető régész. Jáde ékszerek gazdag tárházát – többek között egy keselyűfejű emberi figurát ábrázoló nyakláncot – találták meg. Csontokra nem bukkantak a Tak'alik Ab'aj lelőhelyen lévő sírban. A helyszín 180 kilométerre délre terül el Guatemalavárostól.
A keselyűfejű figura a sír tulajdonosát "ajaw" minőségben, vagyis uralkodóként azonosítja, mivel ez a szimbólum hatalmat és gazdasági státuszt reprezentált, és a tisztelettel övezett, idősebb férfiaknak adományozták. A kutatók a sír tulajdonosát K'utz Chman névre keresztelték, mely maja nyelven Keselyű Nagyapát jelent.
„Nagy uralkodó volt – mondja Orrego. – Kapcsolatot alakított ki az olmék és maja kultúra között Közép-Amerikában."
Az uralkodó talán az első ember volt, aki olyan elemeket vezetett be, melyek később a maja kultúra jellegzetességeivé váltak, mint a piramisok építése vagy a királyi családokat ábrázoló szobrok faragása.
A sírt még júniusban találták meg, azonban mostanáig tartott, míg a szakemberek bizonyítékot találtak arra, hogy K'utz Chmané. Bár emberi maradványokat nem találtak, a tárgyi leletek kormeghatározása azt sugallja, hogy a királyt Kr. e. 770-510 között temették el.
Az olmék birodalom Kr. e. 400 körül hanyatlani kezdett, míg a maja civilizáció növekedésnek és fejlődésnek indult – mondja Christa Schieber, régész. "A tárgyi leletek gazdagsága fontos és nagy hatalmú vallási vezetőről árulkodik" - tette hozzá. Elmondta, valószínűleg a sír tulajdonosa nevéhez fűződnek azok a változtatások, melyek életre hívták a maja világot.
A maják Kr. u. 250-800 között uralták Közép-Amerika nagy részét, birodalmuk a mai Hondurastól egészen Közép-Mexikóig terjedt.
Forrás: Hirado.hu