Egy ősi, ám kevéssé ismert csillaghalmazt fed fel az Európai Déli Obszervatórium új fotója.
Az NGC 6362 gömbhalmaz színes felvételét a chilei La Silla Obszervatórium MPG/2,2 méteres teleszkópjának nagy látószögű készüléke készítette. A kép, valamint a Hubble űrteleszkóp központi részt ábrázoló új felvétele a legjobb betekintést engedi eme kevéssé ismert halmazba. A gömbhalmazok több tízezer nagyon idős csillagot ölelnek fel, azonban néhány olyan csillagnak is otthont adnak, melyek gyanúsan fiatalnak tűnnek.A gömbhalmazok az univerzum legidősebb objektumai közé tartoznak, és az NGC 6362 sem tudja elrejteni korát eme képen. A halmaz számos sárgás csillaga életének már nagy részét maga mögött tudhatja, és vörös óriássá válik. Azonban a gömbhalmazok nem statikus relikviák a múltból, ugyanis némi érdekes csillagaktivitás ma is zajlik eme sűrű csillagvárosokban.
Az NGC 6362 például számos kék vándort – idős csillagok, melyek fiatalabbnak tűnnek – tartalmaz. A gömbhalmazok minden csillaga igen rövid időszak alatt fejlődött ki, tipikusan 10 milliárd évvel ezelőtt a legtöbb halmaz esetén. A kék vándorok viszont kékebbek és ragyogóbbak – ennélfogva masszívabbak -, mint tízmilliárd évnyi csillagevolúció után lenniük kellene. A kék csillagok általában forróak és gyorsan felélik üzemanyagukat, így ha ezek az objektumok tízmilliárd évvel ezelőtt születtek, már ki kellett volna hunyniuk. Mégis hogyan maradtak életben?
A csillagászok nagyon szeretnék megismerni a kék vándorok fiatalos megjelenésének titkát. Jelenleg két fő elmélet létezik: vagy csillagok ütközéséből és összeolvadásából, vagy pedig két társcsillag közötti anyagátadás révén keletkeznek. Az elméletek alapötlete, hogy a csillagok nem akkorának születtek, amekkorának ma látjuk őket, hanem életük valamely szakaszán többletanyagot kaptak, ami megnyújtotta élettartamukat.
Bár az NGC 6362 kevésbé ismert, mint néhány fényesebb gömbhalmaz, nagyon érdekli a kutatókat, és évek óta részletesen tanulmányozzák. Az új fotón az egész halmaz a Tejút csillagszőnyegének gazdag háttere előtt látszik. Az NGC 6362 középső területeit részleteiben a Hubble vizsgálja, így az sokkal kisebb égboltfoltot mutat, sokkal nagyobb részletességgel. A két technika – a nagy látószögű és a nagyított – tökéletesen kiegészíti egymást.
Eme ragyogó „csillaglabda” a déli Oltár konstellációban helyezkedik el. Kisebb teleszkóppal könnyen kiszúrható. Először James Dunlop skót csillagász észlelte 1826-ban, Ausztráliában, 22 centiméteres készülékével.
Forrás: Hirado.hu