Ganz Ábrahám 1814. november 6-án született Svájcban, majd Budapestre érkezve ő lett a magyar nehézipar egyik megteremtője. 1867-ben követett el öngyilkosságot.
Vannak terek és utcák, melyeken nap, mint nap végigsétálunk, mégsem tudjuk, kinek a nevét őrzik. Ugyanúgy, ahogy nem mindig láthatunk be a szürke homlokzatú épületek rejtett részleteibe se. Most egy ilyen kultúrtörténeti érdekességről számolunk be. Kiderül, kinek köszönhetjük a Mechwart liget villamosmegálló nevét, és kihez vezetnek vissza a híres nehézipari központ, a Ganz vállat szálai.Ganz Ábrahám a svájci Unter-Embrach városkában született. Kitanulta az ácsmesterséget, majd öntőinas lett. Az iparosok akkoriban szokásos vándorútja során 1841-ben érkezett Pestre. A Széchenyi által kezdeményezett gőzmalom építésénél szerelőként dolgozott.
1844-ben már önálló öntödéje volt Budán, amely gyorsan jelentős üzemmé fejlődött. Kidolgozta a vasúti kocsik kerekeinek kéreg-öntésű gyártását, ennek tökéletesítésére több találmányt nyújtott be. Ebből az üzemből alakult az a vállalat-együttes, amely a gépipar, a járműipar, a villamosipar számos területén működve világhírű találmányokkal, műszaki megoldásokkal jelentkezett. Az 1848-as szabadságharc idején ágyúkat és golyókat öntött.
A szabadságharc bukása után az angol Burn kéregöntési találmányát próbálta a vagonkerék gyártására alkalmassá tenni. Kísérleteket folytatott, majd találmányát 1855-ben szabadalmaztatta. Sikereit ennek köszönhette. 1865-ben a császár személyesen fejezte ki legmagasabb elismerését.
Két évvel később ünnepelték a százezredik kéregöntésű kerék gyártását. Három héttel az ünnepség után Ganz Ábrahám tragikus körülmények közt halt meg. A túlfeszített munka és családi problémái idegrendszerét kikezdték, 1867. december 15-én öngyilkos lett.
Munkája eredményeként fejlődtek ki szerény üzeméből az idők során az ismert Ganz vállalatok. Ganz Ábrahám halála után örökösei Ganz közvetlen munkatársait bízták meg a gyár vezetésével. A gyár ekkor vette fel a Ganz és Társa nevet. Az öt részlegből álló, és mintegy 370 alkalmazottat foglalkoztató céget a Ganz család eladta, részvénytársasággá alakította, és a "Ganz és Társa Vasöntő és Gépgyár Rt", műszaki igazgatójának Mechwart Andrást nevezték ki, akinek irányításával 1869 után a Monarchia egyik legjelentősebb vállalatcsoportja jött létre.
Az eredeti öntödében 1964-ig folyt a termelés. Ekkor a Budapest II. kerületében levő gyárat leállították, s a kéregöntöde berendezéseit megőrizve a ma is látogatható Öntödei Múzeummá alakították. Az egykori Ganz-öntönde közelében levő Mechwart liget megálló Mechwart András nevét őrzi.