Ma ünnepli születésnapját a világhírű komponista, aki elsősorban filmzenéiről lett híres. Tehetsége már kiskorában szemet szúrt környezetének, első darabjait 6 éves korában komponálta. Mára zenéjével meghódította az egész világot.
Ennio Morricone olasz zeneszerző 1928. november 10-én született Rómában. Hat évesen kezdett el először komponálni, melyhez kezdetben zenész édesapjától kapott segítséget. Akkoriban ismert zenéket dolgozott át saját ízlése szerint. Tanulmányait a Santa Cecilia Konzervatóriumban végezte Rómában, ahol kezdetben trombitaművésznek tanult.Tehetségére hamar felfigyeltek, egyre több saját művet komponált. Zenéjének különlegességét elősorban az adta, hogy olyan hagyományostól eltérő hangszereket alkalmazott, mint a harmonika, a harang vagy az elektromos gitár. Kezdeti sikerei után sorra kapta a megbízásokat különböző filmzenék megírásához, így nem csoda, hogy John Williams mellett ma alighanem ő az egyik legbefolyásosabb és legismertebb filmzeneszerző. Bár pályája kezdetén elsősorban westernfilm-zeneszerzőként jegyezték nevét, számos más műfajban is maradandót alkotott a romantikus filmektől kezdve a horrorig.
Több mint 550 filmhez írt kísérőzenét, először 1964-ben Sergio Leone kérte fel Egy maréknyi dollárért című alkotásához.
Ismertebb filmzenéi: Egy maréknyi dollárért, Pár dollárral többért, A Jó, a Rossz és a Csúf, Volt egyszer egy Vadnyugat, A profi, Volt egyszer egy Amerika, Polip, A misszió, Aki legyőzte Al Caponét, Az óceánjáró zongorista legendája, A lator.
Forrás: Wikipedia