20. születésnapját ünnepelte idén az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 7 és 11 között. megtartott rendezvény két új, kiegészítő programmal is bővült: a Best of Alter-Native válogatással, és Almási Tamás Sors és képzelet című dokumentumfilmjével.
Természetesen a fesztivál továbbra is a versenyfilmekre koncentrált: idén nem volt könnyű dolga az előzsűrinek, hiszen 778 alkotás közül kellett kiválogatnia a legjobbakat. Ebben az évben Spanyolországból érkezett a legtöbb nevezés: 118 film, a második helyen Németország áll 63, a harmadikon pedig Franciaország 61 filmmel. Összesen egyébként idén 27 ország képviseltette magát a versenyprogramban.Az 59 film ezúttal is négy műfaj között oszlott meg: kisjátékfilmeket, animációkat, kísérleti filmeket és dokumentumfilmeket láthatott a közönség.
Az előzsűri egyik tagja, Schneider Tibor rendező, operatőr szerint az utóbbi évekhez képest idén sokkal több román és magyar nyelvű kisjátékfilmet neveztek be a fesztiválra. De nem csak mennyiségi, hanem minőségi változás is tapasztalható – mondta –, hiszen ezek között sok színvonalas alkotás is volt, időszűke miatt azonban sajnos néhány nem fért be a versenyprogramba. A filmek tematikája is igen változatos.
Az előzsűri egy másik tagja, Marcel Þintar film- és színházi rendező szerint idén nincsenek visszatérő témák, nem érvényesül semmiféle divathullám. Olyan a program, mint egy széles színskála, amelyen minden árnyalat fellelhető.
A versenyprogram színvonalát minősíti ugyanakkor az is, hogy számos olyan alkotást tartalmaz, amelyeket már díjaztak rangos fesztiválokon.
Arról, hogy a 20. Alter-Native fődíját melyik film nyerte, a fesztivál hattagú zsűríje döntött. Ennek tagjai: Dimény Áron színész (Románia), Werther Germondari filmrendező, vizuális művész (Olaszország), Ada Solomon producer, a NexT Nemzetközi Filmfesztivál alapítója és igazgatója, az Európai Filmakadémia tagja, az ACE (Atelier du Cinema Européen) tagja, az EAVE, azaz a European AudioVisual Entrepreneurs romániai koordinátora (Románia), Mészáros Péter filmrendező, forgatókönyvíró (Magyarország), Isis Thompson filmrendező, operatőr (Nagy-Britannia), Ulrich Gábor képzőművész, Balázs Béla-díjas animációsfilm-rendező (Magyarország).
És az eredmények:
A RADIO ROMANIA CULTURAL DÍJA
Luminaris – Juan Pablo Zaramella (Argentína)
AZ ERDÉLY TV DÍJA
Chippendale – Kamila Safina (Oroszország)
A COMMUNITAS ALAPÍTVÁNY ÉS AZ RMDSZ DÍJA LEGJOBB ERDÉLYI MAGYAR FILMESNEK
Végtelen percek – Felméri Cecília (Magyarország/Románia)
SIMÓ SÁNDOR EMLÉKDÍJ A LEGJOBB DIÁKFILMNEK - FELAJÁNLÓ A MAROS MEGYEI MADISZ A ROMÁN NEMZETI FILMINTÉZET TÁMOGATÁSÁVAL ÉS AZ AÁRY TAMÁS LAJOS OKTATÁSI OMBUTSMAN ÁLTAL FELAJÁNLOTT TÖLTŐTOLL
3 nap szabadság – Lukasz Borowski (Lengyelország)
A KULTURÁLIS ÉS ÖRÖKSÉGVÉDELMI MINISZTÉRIUM DÍJA
A tükrök mögül – Julio O. Ramos (Peru)
MAROSVÁSÁRHELY VÁROS DÍJA
Villamos – Michaela Pavlatova (Franciaország/Cseh Köztársaság)
AZ ALTER-NATIVE 20 NAGYDÍJA - FELAJÁNLÓ A ROMÁN NEMZETI FILMINTÉZET
Egy véletlen esemény jelentéktelen részletei – Mikhail Mestetskiy (Oroszország/Ukrajna)
Emellett idén sem maradtak el a játékfilmek. 13 alkotást tűztek műsorra a szervezők, köztük az Aglaja című magyar-román-lengyel koprodukciót, amelynek a fesztivál keretében tartják a romániai bemutatóját. A rendezvényen ugyanakkor kiállítást is láthatott közönség, és volt két koncert is: idén Hobo, illetve a romániai származású, jelenleg Párizsban élő Emy Dragoi lépett a Kultúrpalota színpadára.