Kétezer-ötszáz éves, a késő hellenisztikus korból származó női szobor került napvilágra Törökországban, Izmir közelében, ahol Metropoliszt, az Anyaistennő városát tárják fel.
Az ókori romváros az Égei-tenger partján, Torbali és Özbey települések között, Izmirtől 40 kilométerrel délkeletre található. A terület a kora bronzkorban, mintegy ötezer éve népesült be. A város alapítását a Kr.e. 3-2. századra datálják, ekkor emelték középületeit, a színházát. Metropolisz tehetős település volt, bevételei részben a Szmirna (Izmir) és Epheszosz közti kereskedelem megadóztatásából származtak.A város a 15. századi török hódítás után néptelenedett el. A régészeti helyszín feltérképezését 1972-ben végezték el, az ásatások pedig 1989-ben kezdődtek.
Serdar Aynek ásatásvezető régész ismertetése szerint az antik műalkotás a városfal mellett került napvilágra. A kétméteres, gazdagon "redőzött ruházatú", fejnélküli szobor a késő hellenisztikus korszak "csodálatosan gazdag" művészetéről tanúskodik - olvasható a Hürriyet Daily News angol nyelvű török lap online kiadásában.
Az archeológus ismertetése szerint a feltárások során a városfalak mellett több szobrot is találtak, amelyek az Izmiri Múzeum gyűjteményébe kerültek.
Zerrin Koyunsagan, az ásatásokat finanszírozó Sabanci Alapítvány főigazgatója szerint a szobor egy olyan nőt ábrázol, aki fontos pozíciót töltött be a város irányításában. "Évezredekkel ezelőtt a nők jelentős szerepet játszhattak a helyi társadalomban" - vélekedett a szakértő.
Forrás: MTI