Csillagászok felfedezték az eddigi leghatalmasabbnak vélt fekete lyukat egy 250 millió fényévre lévő apró galaxisban.
A szupernehéz fekete lyuk tömege 17 milliárd Napénak felel meg. Otthona az NGC 1277 kompakt galaxis a Perszeusz konstellációban. A galaxis a Tejút átmérőjének mintegy negyedével rendelkezik, míg a szívében lévő fekete lyuk teljes tömegének 14 százalékát teszi ki. Ezzel szemben egy normál lyuk gazdagalaxisának csak 0,1 százalékát reprezentálja – írják a kutatók.Karl Gebhardt, a kutatás egyik szakembere elmondta, a galaxis rendkívül furcsa, mert majdnem teljes egészében fekete lyukból áll. „Az első objektum lehet a galaxis\fekete lyuk-rendszerek egy új osztályában.”
Az óriási gravitációs kút a Neptunusz Nap körüli pályájánál 11-szer nagyobb kiterjedésű. Tömege annyira a normál értékek felett áll, hogy a szakemberek egy egész éven át ellenőrizték újra és újra adataikat, és csak ezt követően ajánlották tanulmányukat publikálásra – mondja Remco van den Bosch, vezető szerző. „Amikor először számítottam ki az értékeket, azt hittem, valamit nagyon elnéztem. Ismét megpróbálkoztunk ugyanazzal a készülékkel, majd egy másikkal – mondja a Max Planck Intézet kutatója. – Aztán úgy gondoltam, talán valami másról van itt szó.”
Az eredmény segíthet feltárni, miként fejlődnek ki a galaxisok szívében az óriási fekete lyukak. A csillagászok általánosságban úgy vélik, hogy egy galaxis központi részének mérete és a benne lévő fekete lyuk kapcsolatban áll egymással. Azonban az NGC 1277-nál látott rendkívül eltérő arányok mindezt megkérdőjelezik.
Az NGC 1277 gravitációs kútja sokkal nagyobb lehet, mint legnagyobbnak vélt ellenfele, amely a becslések szerint – megerősítést még nem nyert – mintegy 6–37 milliárd közötti Naptömeggel rendelkezhet. Az újonnan felfedezett lyuk galaxisa központi tömegének – a szívében lévő csillagok alkotta dudor - mintegy 59 százalékát teszi ki. Legközelebbi versenytársa az NGC 4486B galaxisban található, és a központi dudor tömegének 11 százalékát teszi ki.
Van den Bosch csapata azonban elmondta, az NGC 1277 közelében további öt olyan galaxist szúrt ki, mely körülbelül ugyanígy néz ki és talán szintén gigantikus fekete lyukat hordozhat szívében. „Az ember mindig reménykedik abban, hogy találkozik valamilyen izgalmas jelenséggel, most hat ilyesmi van a tarsolyunkban – mondja van den Bosch. – Nem számítottunk rájuk, mivel úgy tudtuk, hogy a fekete lyukak és galaxisok hatással vannak egymásra."
A csapat akkor fedezte fel az óriási gravitációs kutakat, amikor felmérést végzett, hogy megtalálja „az eddigi legnagyobb fekete lyukakat”. 700 galaxis fényét elemezték a Texasi Egyetem Hobby-Eberly teleszkópjával az austini McDonald Obszervatóriumban.
Eme nagy horderejű felmérés során hat olyan galaxist találtak, amelyekben csillagok és más objektumok szokatlanul nagy, másodpercenként több mint 350 kilométeres sebességgel mozogtak. A galaxisok emellett apróak, kevesebb, mint 9784 fényévnyiek.
Azt gyanítva, hogy a sebességet és méretet érintő adatok hatalmas fekete lyukakra utalnak eme galaxisok belsejében, a csapat a Hubble Űrteleszkóp NGC 1277-et mutató archív adatait is felhasználta, és felfedezte az óriási képződményt. A csapat megjegyezte, hogy a galaxis belsejében csak idős csillagok helyezkednek el. A legfiatalabb csillagok területén nyolcmilliárd évesek, majdnem kétszer idősebbek Napunknál.
Van den Bosch elmondta, alig várja, hogy kiderítse, ezek a fekete lyukak vajon csak az univerzum korai éveiben alakultak-e ki. „Elképzelhető, hogy ez a képződmény a Nagy Bumm óta itt terpeszkedik, és azóta nem sok minden történt vele. Lehetséges, hogy az akkori időkre jellemző csillag- és galaxisszületés relikviája.”
Forrás: Hirado.hu