A NASA Cassini szondájának új fotói betekintést engednek a Szaturnusz északi pólusánál dühöngő hatalmas szélviharba. A képek a Sandy hurrikánhoz hasonló, örvénylő vihart tárnak fel a gyűrűs bolygón.
A fotó november 27-én készült a Cassini szűk látószögű kamerájával, megközelítőleg 361 ezer kilométeres távolságból.
A képződmény egy furcsa, hatszögletű felhőörvényben dühöng a gyűrűs bolygó északi pólusánál. Ezt a képződményt először a Voyager érzékelte a nyolcvanas évek elején, és azóta a Cassini is többször szemügyre vette. A közel 25 ezer kilométer átmérőjű struktúráról úgy hiszik, a bolygó atmoszféráján áthaladó futóáramlások összjátékaként jön létre. „A Cassini legújabb kirándulásai erősen dőlt pályáján a poláris régiók szinte szédülést kiváltó látványával ajándékoznak meg bennünket. Szemünk előtt kavargó viharfelhők és légörvények jelentek meg a híres, északi hexagonális terület szívében” – írják a kutatók közleményükben.
Az ilyen viharok igen elterjedtek a Naprendszer számos planétáján, beleértve a Szaturnuszt is. „Ezek a jelenségek a Cassini által a bolygó déli pólusánál néhány évvel ezelőtt észleltet imitálják” – írják a kutatók. A Szaturnusznál elsőként nézelődő Cassini 1997-ben indult, és 2004 júliusában érkezett meg a gázóriáshoz. A szonda több mint 6,1 milliárd kilométernél jár, és néhány komoly felfedezést tett a szaturnuszi rendszerben, többek között felfedte a Titán hold szénhidrogéntavait, valamint az Enkeladusz vizet köpködő gejzírjeit.
Forrás: Hirado.hu