Roger Waters nem csupán újraállítja, de egész Európán körbeviszi a Pink Floyd legendás produkcióját, a The Wall-t. Magyarországon augusztus 25-én omlanak majd a téglák, az Arénában.
A lemez 1979 novemberében jelent meg, és egyik különlegessége, hogy ez volt az utolsó, melyen Richard Wright is játszott. Három évvel később bemutatták az ez alapján forgatott, azonos című filmet is, melyen magát a lemezt (kisebb módosítások után) vizuális élményekkel gazdagítva hallgathatjuk végig, de a főszerep természetesen itt is a zenéjé.
A történet középpontjában egy kitalált antihős, Pink áll. Pink sok pofont kapott az élettől: a rossz családi háttér, az iskolai megaláztatások, a társadalmi elnyomás, mind-mind csak „egy újabb tégla a falba", melyet maga köré húzott. Olyan világban él, ahol a politikusok, a világcégek és a hangzatos jelszavak uralkodnak a bárgyú nép felett, akik csupán arra jók, hogy háborúba küldjék és kihasználják őket. Olykor úgy tűnik, hogy minden rendbe jön körülötte: megnősül és híres rocksztár lesz, de a fal építésével sosem tud végleg leállni, ami végül olyan magasra tornyosul, hogy ő megőrül mögötte. Drogokat adnak be neki, hogy helytálljon a koncertjén, ahol azonban hallucinálni kezd és önmagát hatalmas diktátornak, rajongóit pedig egy náci nagygyűlés résztvevőinek képzeli. Nem hagyja őt nyugodni a bűntudat, így bíróság elé állítja magát, ahol megsemmisítésre ítélik a falat és az ördögi kör újrakezdődik. Ezt mutatja, hogy az utolsó dal utolsó mondata befejezetlenül marad, és a legelső dal első mondatával lehetne kiegészíteni.
A dalok rendkívül alapos műgonddal lettek összeállítva. Mindegyik egy-egy részletet oszt meg velünk Pink életéről. Több számban is megjelenik apja halála, akit Roger Waters-höz hasonlóan ő is a második világháború okán vesztett el. Az eredeti tervek szerint ő alakította volna a filmben a főhőst, az első próbafelvételek után azonban elálltak ettől az ötlettől és végül Bob Geldofot kérték fel a szerepre.
Mit is szimbolizál valójában ez a bizonyos fal? Egy ember történetét vagy egy egész generáció történelmét mutatja be? Az embert, aki elidegenedett a társadalomtól, vagy a társadalmat, ami elidegenedett az emberiségtől? Mit jelenthet az, hogy egy ilyen kritikus korszakban, amikor falak döntöttek emberi sorsok felett, akkor épül az ugyan képzeletbeli, de mindenképpen valóságos lábakon álló Pink lelkében is a fal? Ezek azok a kérdések, amiket mindenkinek magában kell átgondolnia, hogy egyáltalán megpróbálhassa értelmezni azt az összetett valóságot amit a mű igyekszik feltárni előttünk.
2013. augusztus huszonötödikén tehát a rajongók Budapesten a Puskás Ferenc Stadionban és a turné során további tizenhét nagyvárosban is megtekinthetik a showt, melyre a jegyek november tizenhatodika óta kaphatók 10 000-50 000 forintig terjedő értékben. Mindenkinek érdemes megnézni, hiszen − ahogy azt a korábbi tapasztalatok mutatják − nem egy hagyományos értelemben vett koncertről van szó. 2010-ben a Papp László Sportarénában Waters valóban felépült egy fal (mind a fizikai, mind az átvitt értelemben), és a közönség, ahogy együtt menetelt, ugrált és ünnepelt, átérezhette mindazt, amitől Pink szorongott és a szinte hipnotikus zene hatására a nézők egytől egyig felhúzhatták magukban a saját belső falukat, amitől egyesek szemében nem csupán a lemez de talán az egész világ átértékelődhet.
Ami a következő nyarat illeti, a teljes turnéval kapcsolatban minden információ megtalálható Roger Waters hivatalos weboldalán.
Forrás: Trubadúr Magazin