Elvont audiovizuális installáció nyerte az idén a legrangosabb – és gyakran a legvitatottabb – brit művészeti elismerésnek tekintett Turner-díjat és a vele járó 25 ezer fontos (9 millió forintos) pénzjutalmat.
Az alkotó, a 46 esztendős Elizabeth Price archív képi, szöveg- és zeneanyagokból kreálta művét, amelynek célja – ahogy a művész más, korábbi alkotásai esetében is – annak bemutatása, hogy miként viszonyul az ember a saját maga alkotta tárgyakhoz, a fogyasztói társadalom kultúrájához. A The Woolworths Choir of 1979 című installáció látszólag egymáshoz nem kapcsolódó video-, szöveg- és hangeffektusok meglehetősen eklektikus elegye, de alaptémája egy súlyos, tíz halálos áldozattal járó tűzvész, amely egy manchesteri szupermarketben pusztított 1979-ben. Az idei díjat Jude Law színész adta át a londoni Tate Britain múzeumban megrendezett hétfő esti gálán.
A 19. századi brit festőművészről, J. M. W. Turnerről elnevezett elismeréssel 1984 óta díjazzák az 50 évesnél fiatalabb brit vizuális művészeket. A Turner-díjra érdemesített alkotások az utóbbi néhány évben konszolidált jellegükkel tűntek ki a korábbi esztendők enyhén szólva is vitatott győztes műveihez képest.
A díj művészeti értékét a 2000-es évek első évtizedében már a brit szaksajtó is rendre megkérdőjelezte. Máig visszhangzó botrányt keltett például, amikor a 2003-as Turnert egy kerámiaművész nyerte pedofil erőszakot és gyermekgyilkosságokat ábrázoló, a zsűri korabeli szakvéleménye szerint egyébként „elegánsan festett" fazekasmunkáival. Nem sokkal korábban a díjat egy elefánttrágyából összeállított Szűz Mária-portré alkotója vitte el, máskor ólomból megformált gyorséttermi menükínálatot díjaztak, egy alkalommal pedig egy üres szobát, amelynek tetején bekapcsolódó, majd kihunyó villanykörték sorakoztak.
Forrás: MTI