Hatalmas antik épület maradványait tárták fel régészek az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét védő híres agyaghadsereg közelében.
Az épületegyüttes az eddigi legnagyobb, amely felszínre került a császár 56 négyzetkilométeren elterülő és az időszámítás előtti második századból származó sírhelyén. A mauzóleum a közép-kínai ókori főváros, Hszien peremén terül el – közölte Szun Vejkang, Sanhszi tartomány régészeti intézetének kutatója. A mintegy 690 méterszer 250 méteres alapterülettel bíró komplexumban – amely nagyjából negyedakkora, mint a pekingi Tiltott Város – tizennyolc udvarház öleli körbe a középen magasodó főépületet. A szakember szerint a most feltárt palotaegyüttes egyértelműen a késő Ming-dinasztia és a Csing-dinasztia császárainak rezidenciájaként szolgáló Tiltott Város elődje volt. A hagyományos kínai kozmológiának megfelelően mindkét épülettömböt észak-dél tengelyre építették.
A kínai történészek nagy egyesítőként festik le Csint, aki hat államot igázott le, és kiterjedt feudális királyságot hozott létre, valamint egységes pénzt és írásrendszert vezetett be. Az uralkodó ugyanakkor könyörtelen vezető is volt, aki élve eltemette ellenfeleit, és kiheréltette a hadifoglyokat.
Forrás: MTI