Kossuth-díjas írónk, Bertók László a mai napon töltötte be 77. életévét. Számos versét és prózáját ismerjük. Azt, hogy milyen is ő valójában, a Talán a kérdezéssel című kötetből tudhatjuk meg.
'53-ban megjelentek első versei a Dunántúl című pécsi folyóiratban. Két évvel később „államrend elleni izgatás" vádjával nyolc hónapi börtönre ítélték, számos verse miatt. A főiskolára nem vették fel börtönbűntetését figyelembe véve, így fogatosként és könyvelőként próbált szerencsét. A katonaság soraiban fél évet töltött, majd hazatérte után napszámos munkákból élt. Később a Pécsi Tanárképző Iskola tanulója lett, leginkább történelmet és magyar irodalmat tanult. 1972-ben jelent meg első önálló verseskötete, a Fák felvonulása. Nem csupán az írás állt közel a szívéhez, a könyvek között is jól érezte magát, dolgozott könyvtárosként is. Csokonai Vitéz Mihály életrajzi kötete a mai napig ismeretes, csakúgy, mint további kötetei: Három az ötödiken, Platón benéz az ablakon, és a Valahol Valami. Kedvesét Vágner Erzsébetet 1963-ban vette feleségül, egy fiúk született, Attila. '86-ban már a Magyar Írók Szövetségének tagjává választották, akkorra már elismert íróként tartották számon.
"Vannak dolgok, amiket meg tudsz fogalmazni, ott vannak benned készen, letakarva, kimondani mégsem tudod. Mintha attól tartanál, hogy ha kimondod, elveszíted őket. Hogy a szó elrontja, s csak a kis részét, csak a halvány mását képes láttatni annak, amit érzel, gondolsz."
Többek között Kossuth és Radnóti-díjat, Robert Graves kitűntetést is kapott. 2005-ben az a megtiszteltetés érte, hogy születésnapja alkalmából a Duna Televízió készített egy versfilmet róla, Hazulról haza címmel. Munkásságáról a film mellett több író is írt publikációt, többek között Ágh István és Domokos Mátyás.
Forrás: Wikipedia