A The Doors rockegyüttes világhírű énekese 27 éves korában hunyt el. Halála előtt többször is utalt rá, hogy Jimi Hendrix és Janis Joplin után övé lesz a harmadik rejtélyes halál.
"Egy nagy tüzes üstökösnek, egy hullócsillagnak látom magamat. Mindenki megáll, felnéz és elakad a lélegzete "Azt nézd meg!" Azonban akkor – huss, már el is tűntem... és soha többé nem fognak olyat látni, de nem is lesznek képesek elfelejteni engem – soha."A magát szárnyaló és elbukó, de felejthetetlen üstökösként meghatározó híres és hírhedt énekes 1943. december 8-án James Douglas Morrison néven született Melbourne-ben. Szigorú, konzervatív szellemben nevelték, azonban ő minden alkalmat megragadott, hogy ellenkező nézeteinek hangot adjon.
Az 1960-as évek kezdetén Morrison a Florida State University-re járt, amit később abbahagyott és érdeklődése inkább az új irányvonalak felfedezése felé fordult. Bohém életet élt Kaliforniában amíg a University of California, Los Angeles (UCLA) filmes tagozatára járt, sodródva kanapék és lakások között, és mohón olvasva különböző könyveket.
Miután otthagyta a UCLA-t, Morrison felolvasta néhány költeményét egy iskolatársának, Ray Manzarek-nek, akivel rögtön egy rockzenekar alapítása mellett döntöttek. A csapathoz csatlakozott még Robby Krieger és John Densmore is. A The Doors név Aldous Huxley könyvéből, The Doors Of Perception-ból ered, aki William Blake-től kölcsönözött néhány sort: "When the doors of perception are cleansed/ Things will appear as they are, Infinite" („Ha az érzékelés ajtói megtisztulnának, minden úgy tűnne fel az ember előtt, amilyen valójában: Végtelennek.") A korszak fiatalságra az egyik legnagyobb hatással lévő rockzenekar arculatát leginkább Morrison lázadó személyisége határozta meg.
A fiatal énekes már a The Doors megalakulása előtt fogyasztott kábítószereket, rendszeresen ivott alkoholt és részt vett bacchanalia fesztiválokon. Emiatt sokszor előfordult, hogy a felvételek alatt is illuminált állapotban volt (a Five To One dal felvételén lehet hallani, ahogy csuklik). Élő előadásai gyakran sámánista elemeket is tartalmaztak, valamint nem kerülték el a botrányok: volt rá példa, hogy rendőrök sorai között koncerteztek, és egyes túlfűtött esetekben le is vitték a színpadról Morrisont.
Morrison megpróbálta zenéjüket más társművészetekkel összekapcsolni, de a menedzsment által rájuk kényszerített nagy hajtás nem engedte igazán kibontakozni. Eddigre már egy nemzedék bálványa volt. Otthagyta a Doors együttest, hogy "főfoglalkozású" költő lehessen. Két kötetet is kiadott, de lesújtotta, hogy ezeket a Doors énekesének szövegeiként emlegették. 1970. december 8-án, 27. születésnapján a stúdióba vonult és több tucat verset mondott magnóra, ennek alapján született az Amerikai fohász, amelyet 1978-ban adtak ki az együttes megmaradt tagjai az általuk komponált zene kíséretében. Két vers Jim Morrisontól:
Amikor a zene véget ér
Amikor a zene véget ér
és kihunynak a lámpák,
különös félelem fog el.
Gyermekkoromban azt mondták,
egyszer majd bizonyosan meghalok.
Mikor a zene véget ért,
a lámpák kihunytak,
összeestem a színpadon,
átéltem a saját halálom.
Visszatekintve
A születés véres és fájdalmas.
Az élet hosszú és vígasztalan.
A halál lassú és megalázó.
Ki az, aki képes kieszelni
ilyen kegyetlenséget?
Morrison 1971. július 3-án halt meg Párizsban, a fürdőkádjában találtak rá. Rajongók és biográfusok találgatnak, mi okozta halálát. Van, aki úgy véli, hogy az amerikai kormány által megrendezett merénylet áldozata lett; hogy barátnője végzett vele, akit el akart hagyni. Mások szerint öngyilkos lett, valamint sokan hisznek abban, hogy csak megrendezte halálát és azóta is boldogan, magányosan él valahol az Isten háta mögött. Morrison halála előtt többször is megjegyezte, hogy ő a harmadik. Ezzel arra utalt, hogy valószínűleg ő lesz a harmadik ember, aki rejtélyesen hal meg Jimi Hendrix és Janis Joplin után. A hivatalos jelentés szívinfarktust jelölt meg a halál okaként. Morrisont a híres Père-Lachaise temetőben temették el Párizs keleti részén.
Forrás: Wikipedia