A V mint vérbosszút, vagyis egy korábban betiltott, szabadságharcosról szóló filmet vetítettek a köztelevízióban Kínában. Már a cenzúra sem a régi?
Most azonban valami történt. Nemrégiben a kínai vezetés által irányított köztelevízióban levetítettek egy 2005-ös filmet, mégpedig a V, mint vérbosszú (V for Vendetta) című alkotást. Sokakat meglepett, amikor meghallották ezt a hírt, hiszen az egy dolog, hogy a felső vezetés beenged egy nyugati terméket a kínai kerítésen túlra, de pont ezt?
Mert miről is szól a film? Az általuk oly hevesen támadott értékekről, eszmékről: az elnyomás elleni lázadásról, a jogtiprásról, a szabad gondolkodás kiharcolásáról, a szabadságról. Ha jobban belegondolunk, egy olyan filmmel, mint a Szörny Rt., a Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt, vagy éppen a Rózsaszín párduc, biztosan kevesebb elmét lehet tágabbra nyitni.
Egy maszkos férfi bosszújának műsorra tűzése után az emberekben talán elkezdhetett érlelődni a gondolat, hogy Kínán kívül is létezik világ. Nem állítjuk, hogy jobb, de minden bizonnyal demokratikusabb. Az álarc pedig direkt utalás lehet a hírhedt hackercsoportra, amely pikáns kontrasztot tud megjeleníteni a fejekben az internetet cenzúrázni kívánó kormányzati lépésekkel egyetemben.
Nem valószínű, hogy a nemrégiben levetített film hatására kínaiak ezrei fognak az utcára vonulni és követelni a demokratikus jogaikat, de kicsit olyan helyzet ez, mint amikor a gyereknek mindennap elmondjuk, hogy mászókára mászni nem szabad, és egy nap a kezébe nyomunk egy könyvet az alábbi címmel: „100 trükk a mászókán." Az is lehet, hogy ez egyfajta karácsonyi ajándék volt a vezetőktől, még így a világvége előtt. Ki tudja? Ami biztos, hogy Kínában nem gyakran játszanak nyugati eszméket közvetítő filmeket vágatlanul, fő műsoridőben az állami ellenőrzés alatt álló tévében.
Forrás: Hollywood Reporter