Egy bérgyilkos vághatta el Egyiptom utolsó nagy fáraójának torkát egy keserű utódlási harc csúcspontján - állítják a 3000 éves rejtélyt kutató szakemberek. III. Ramszesz múmiájának elemzése során jutottak erre az eredményre.
A törvényszéki technika azt sugallja, hogy III. Ramszesz gyilkos vagy gyilkosok áldozata lett, akiket összeesküvő felesége és ambiciózus fia küldött rá. A „Sikoltó múmia" néven ismert tetem így maga a fiú lehet, akit ezt követően valószínűleg öngyilkosságra kényszerítettek – állítják a kutatók.A III. Ramszesz múmiájáról készült CT-felvételek azt mutatják, hogy a fáraó légcsövét és főartériáit átmetszették, 70 milliméter széles sebet ejtve és majdnem elérve a gerincet. A metszés a nyak elülső részén lévő összes lágyszövetet szétvágta.
Albert Zink, az olasz múmiakutató intézet (EURAC Institute for Mummies and the Iceman) paleopatológusa elmondta, szinte semmi kétsége afelől, hogy III. Ramszesz halálát a torkát érő vágás okozta. „A vágás annyira mély, és elég nagy, majdnem a csontig hatol. Biztosan halálos sérülés volt."
III. Ramszeszt – Kr.e. 1188-1155 – az ősi dokumentumokban istenként és ama katonai vezetőként említik, aki megvédte Egyiptomot az ismételt invázióktól. Körülbelül 65 éves volt halála idején, ám halála okát soha nem sikerült tisztázni. A torinói jogi papirusz felvázol némi bizonyítékot, mivel rögzíti az állítólagos összeesküvők – köztük a fáraó fiatal felesége Teye és fia Pentawer herceg – négy tárgyalását.
A múmia egyéves vizsgálata során Zink, valamint egyiptomi, olasz és német szakemberek kiderítették, hogy a III. Ramszesz nyakán lévő sebet mumifikálódott kötések rejtik el. „Egyetlen rejtély maradt, mi is történt igazából a királlyal" – írja Zink a British Medical Journal folyóiratban megjelent tanulmányban. „Nagyon meglepődtünk és boldogok is vagyunk, mivel nem számítottunk arra, hogy találunk valamit. Mások is megvizsgálták már a múmiát, legalábbis kívülről, és mindig azt írták, 'nincs jele traumának vagy sérülésnek' - teszi hozzá.
Lehetséges, hogy Ramszesz torkát halála után vágták át, ám ez igen valószínűtlen, mivel ilyen gyakorlatot soha nem rögzítettek az ókori Egyiptom balzsamozási technikái között. Emellett a vágásban egy olyan amulettet találtak, melynek mágikus gyógyító erőt tulajdonítottak. „Számomra teljesen egyértelmű, az amulettet azért tették a sebbe, hogy a túlvilágra a fáraó meggyógyuljon – magyarázza Zink. – Az ókori egyiptomiak számára nagyon fontos volt, hogy majdnem tökéletes test álljon rendelkezésre a túlvilágra, így a balzsamozók gyakran botokkal és más anyagokkal helyettesítették a testrészeket."
A vizsgálat szerzői egy ismeretlen férfi múmiáját is megvizsgálták. A III. Ramszesz királyi kamrájában talált férfi 18-20 éves lehetett halála pillanatában.
Genetikai bizonyítékot találtak arra, hogy a Sikoltó múmia néven ismert – nyitott szájú és eltorzult arcú múmia – rokoni kapcsolatban állt Ramszesszel, és nagyon valószínű, hogy Pentawer herceg lehetett.
„Ami esetében igazán különleges, hogy nagyon furcsa módon balzsamozták be. Nem távolították el belső szerveit és agyát" – mondja Zink. Hozzátette, a múmiának nagyon furcsa, vöröses színe van és furcsán szaglik. „Kecskebőrrel borították be, amit az ókori Egyiptomban tisztátalannak tartottak" – ez valószínűleg a halál utáni büntetés lehetett.
Amennyiben Pentawer hercegről van szó, úgy tűnik, arra kényszerítették, hogy akassza fel magát. Ezt a büntetést tarthatták akkoriban megfelelőnek ahhoz, hogy az egyén megtisztuljon bűneitől a túlvilágra – mondják a kutatók.
A történelem azonban azt mutatja, hogy az összeesküvők nem tudták megakasztani az utódlási sorrendet. Ramszeszt választott örököse, fia Amun-her-khepeshef követte a trónon.
Forrás: Hirado.hu