Az eddig talált legidősebb dinoszaurusz körülbelül 243 millió évvel ezelőtt élhetett. Teste akkora lehetett, mint egy nagyobb kutyáé, farka viszont elérhette a másfél méteres hosszt is.
Kutatók a felfedezést a Royal Society Biology Letters című folyóiratban tették közzé. Az újonnan azonosított állat maradványait a tanzániai Nyasa-tó környékén Rex Parrington, a Cambridge-i Egyetem professzora fedezte fel. A dinoszaurusz neve a lelőhely és a professzor után Nyasasaurus parringtoni lett.A tudósok úgy vélik, hogy a Nyasaszaurusz 10 millió évvel megelőzhette az eddig legöregebbként számon tartott dinoszauruszfajt. Ez a felfedezés arra utal, hogy a dinoszauruszok inkább a középső triász időszakban fejlődhettek ki, valamint a legtöbbjük kisméretűként kezdhette, és csak azután nőhetett hatalmas méretűre. A kevés fennmaradt csontlelet alapján a Nyasaszaurusz körülbelül háromméteres lehetett, igen hosszú nyakkal. Ezeket az adatokat a rokon dinoszauruszok és az elődök csontjaival való összehasonlítás alapján kapták a kutatók. A Nyasaszaurusz súlyát is megbecsülték: elég könnyű (kb. 20-60 kilogramm) lehetett egy átlagos dinoszauruszhoz képest. A Pangea déli területein élhetett, és hosszú hátsó lábain járt.
Az állat maradványait már 80 éve őrizték és vizsgálták különböző múzeumokban. Az ezekről készült tanulmány fontos adatokat tár fel a dinoszauruszok kialakulásával kapcsolatban. A gyíkoktól a gyors növekedésben és bizonyos csontjellegzetességekben térnek el. A Nyasaszaurusz csontszöveteiben nagyon sok sejt és ér lehetett, ehhez hasonlót a mai állatok közül csak néhány gyorsan növő emlősnél és madárnál találtak. A kutatók szerint ez pont olyan, amilyet egy korai dinoszaurusznál vártak. Nagyon jó példa egy átmenti fajra: a Nyasaszaurusz elég gyorsan nőtt, de mégsem annyira, mint a későbbi dinoszauruszok. A paleontológusok azt feltételezik, hogy a dinoszauruszok sokszínűsége a késő triász korban kezdett kialakulni. A mostani tanulmány ezt megcáfolja: azt bizonyítja, hogy a dinoszauruszok egy korábbi fajból, az archoszauruszokból, az akkor domináns szárazföldi állatokból alakultak ki.
A Nyasaszauruszról úgy gondolják, hogy nagyon közel van a dinoszauruszok családfájának gyökereihez, de valószínűleg nem belőle fejlődött ki a későbbi dinoszauruszok nagy többsége. Feltehetően egy rövid életű dinoszauruszcsoporthoz tartozhatott, amely hamar kihalhatott. A kutatók remélik, hogy a jövőben kideríthetik, hogy e legkorábbi dinoszauruszok növény- vagy húsevők voltak, esetleg mindenevők, valamint hogy még több hiányzó darabot tehetnek a helyére a dinoszauruszok fejlődéstörténetében.
Forrás: Explorer World