A négyszögletű kerek erdő, és a Gyere haza Mikkamakka! című nagysikerű mesék szerzője nemcsak a gyerekek kedvence volt.
„Akkoriban jött a Nagy Imre -féle könnyítés, ennek hullámain eljutottam az egyetemre. Tulajdonképpen már ekkor éreztem, hogy a rosszakaróimnak sok jót köszönhetek. Amikor a felvételinél lapozgattak a bizonyítványomban, ott állt egy színjeles bizonyítvány, amelyben szerepelt, hogy magatartás tűrhető, kettes. Rákérdeztek, hogy ennek mi az oka, én pedig elmeséltem” – emlékezett vissza az író.
Mint újságíró 1959-től publikált, többek között az Esti Pécsi Naplónál, a Dunántúli Naplónál és az Élet és Irodalomnál. Lázár Ervin azonban leginkább meséiről volt híres, kicsik és nagyok egyaránt szerették olvasni történeteit. Első műve A kisfiú meg az oroszlánok 1964-ben jelent meg. A Bab Berci kalandjait, A hétfejű tündért és a Gyere haza, Mikkamakkát is rengetegen lapozták. Dramaturgként is dolgozott az Állami Bábszínházban, A legkisebb boszorkány és az Árgyélus királyfi című bábjátékaival is nagy sikereket aratott.
Lázár Ervin: A Kék meg a Sárga (részlet)
Egyszer egy festékpötty – egy kék meg egy sárga – egymás mellé esett a papírra. Egészen közel, a szélük összeért. - Nem menne egy kicsit távolabb? - mondta ingerülten a Kék. - Menjen maga – válaszolta a Sárga – s különben is, talán köszönne! - Még hogy én köszönjek? Egy Sárgának?! - morgott fitymálóan a Kék, és bizonyára lebiggyesztette volna a szája szélét, ha lett volna neki.
Forrás: Wikipedia