Mao a mai napig ellentmondásos személyiség, öröksége rendkívül vitatott, kínában sok helyen ma is jelentős forradalmárként, és a nemzet megmentőjeként tisztelik.
Mao Ce-tung kínai forradalmár, politikus, költő, és Kínai Népköztársaság teljhatalmú vezetője volt. Gyermekként jómódú parasztcsaládban nevelkedett. 18 évesen már katona lett és részt vett az 1911-es kínai polgári forradalomban. Később tanítói képesítést is szerzett, de nem kamatoztatta.A politikai életben is javarészt nagy szerepet játszott az iskola után. Mao volt az, aki már politikusként felismerte, hogy a munkásságra is szükség van és ennek hangot is adott. 1927-től politikai tevékenységében nagy fordulat állt be. Attól kezdve a kommunista rendszer bármi áron való megteremtése lett a célja. Mao ebben az időben került szembe a Szovjetunióval, mivel a kínai polgárháborús időkben Sztálin nem a Mao által elvárt mértékben támogatta a helyi pártokat. 1954-ig Mao a központi népi kormány vezetője, majd 1954-ben, az új alkotmány elfogadásakor államfő lett. Ezután bevezette a kollektív gazdálkodást, felgyorsította az iparosítást.
A kulturális forradalom idején Mao hatalma megerősödött, és legfőbb célja az lett, hogy a lehetséges riválisok elszigetelje. Egészen haláláig ehhez az eszméhez tartotta magát. A forradalom idején feladatának érezte azt is, hogy az ősi kínai múlttal és kultúrával le kell számolnia. Így az egyetemeken megszűntette az oktatást, számos értékes műemléket leromboltatott, könyveket Megszüntette a mozi vetítéseket, a könyvtárlátogatásokat. A szórakozás minden formáját betiltotta. A kulturális forradalom vége Kína gazdasági–társadalmi válságba zuhanása volt. Szociális-politikai programjai és a kulturális forradalom, emberéletek millióit követelték, hatalmas éhínségeket okoztak, és ártottak a kultúrának, a gazdaságnak és a társadalmi életnek. Mao politikája több mint hetvenmillió ember halálát okozta. A sztálini idők után is rendkívül kemény fellépést és tisztogató politikát javasolt, de 1972-ben nagy változás állt be politikai pályafutása során. A kínai-amerikai és a szovjet-amerikai viszony kezdett enyhülni. Feltehetően Richard Nixon Pekingbe látogatásakor fordult meg a kocka.
Mikor diagnosztizálták Mao gyógyíthatatlan betegségét, a hatalmat egyre kevésbé volt képes gyakorolni, és irányítani. A nagy kormányos 1976-ban hunyt el, bebalzsamozott testét a mai napig meg lehet nézni Pekingben. Magyarországon ’952 körül a Szikra Könyvkiadó kiadta Mao Válogatott beszédek című 4 kötetes munkáját. Versei is jelentek meg magyarul Mao Ce-tung 21 verse címmel.
Forrás: Wikipedia