A vendéglős, a híres gasztronómiai dinasztia alapítója 1844. március 3-án született Bajorországban. Eredeti neve Johann Adam Michael Gundel volt.
Tíz éves korában elvesztette pékmester édesapját. A fiú ezután az ansbachi Mezőgazdasági és Ipariskolában kezdett tanulni, majd 1857-ben barátaival Magyarországra ment. Mostohaapja sógoránál, Gärtner György budai vendéglősnél állt munkába, mint pikoló fiú. 1857-ben a pesti Téli Sörházban pincérkedett, majd 1858-ban a híres Arany Sas fogadóba került.
1869-ben megvette a Király utcában található Bécsi Sörházat. Az étterem specialitása a bécsi tányérhús, a bécsi szelet, a szalontüdő és az osztrák sör volt. Gundel két év múlva megvette a Virágbokor (Blumenstöckl) vendéglőt, és nyolc évig vezette azt. Törzsvendégei lettek híres művészek, nyelvészek, egyetemi tanárok és politikusok is, többek között Lotz Károly, Liszt Ferenc, Mikszáth Kálmán, Szilágyi Dezső, Tisza Kálmán, Tisza István.
Gundel János kreációja a Palócleves, mely zöldbabos ürüleves tejföllel habarva, és bőven kaporral ízesítve, amit Mikszáth Kálmán, a „nagy palóc" tiszteletére alkotott. Mikszáth Kálmán azt kérte, hogy Gundel olyan levessel lepje meg, amilyet még sosem evett.
1876-ban a Szállodások és Vendéglősök Ipartársulatának elnöke lett, nem sokkal később a fővárosi törvényhatósági bizottság tagjává választották, megkapta a Ferenc József rend lovagkeresztjét, majd 1900-ban a párizsi világkiállításon ezüstéremmel jutalmazták.
Öt gyermeke közül Gundel Károly folytatta a vendéglős szakmát. János 1915. december 28-án hunyt el Budapesten, életének 72. évében.
Forrás: Wikipedia