A kutatócsapat még mindig vizsgálja azt az ókori római hajóroncsban talált orvosságot, melyet feltehetőleg szembántalmakra alkalmaztak.

Olasz régészek, kémikusok és biológusok csoportja egy 18 méteres mélységben nyugvó, ókori római hajóroncson talált ősi gyógyszer összetételét vette szemügyre. A hat lapos korongot egy bádogedényben tartották, amelyet valószínűleg nagyobb, fából készült dobozba helyeztek, ami azonban elrohadt. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban a kutatók leírják, hogy a gyógyszert valószínűleg szemfertőzések kezelésére használhatták.
A tablettáknak otthont adó roncs Kr.e. 140-130 közötti időszakra tekint vissza, és a kutatók úgy hiszik, kereskedőhajó volt, mely Görögországból indult a Földközi-tenger vidékeire. Először 1974-ben fedezték fel Toszkána partjainál, és a nyolcvanas-kilencvenes években tárták fel, azonban a tablettákat csak most elemezték ki részletesen.
A tömegspektrometria feltárta, hogy a tabletták egy sor összetevőt ölelnek fel. Találtak fenyőgyantát, mely antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Ezenkívül állati és növényi zsírokat, köztük valószínűleg olívaolajat, melyről ismeretes, hogy az ókori parfümökben és orvosságokban alkalmazták. Felfedeztek még keményítőt, ami a korai római kozmetikumok egyik alkotórésze volt. A cinkvegyületekről úgy hiszik, azok lehettek a tabletták aktív összetevői. Az orvosság összetételét tekintve a kutatók úgy vélik, szemgyógyászatra alkalmazhatták.
Korábbi vizsgálatuk során egy amerikai csapat genetikai elemzést végzett a növényi összetevőkön. Robert Fleischer, a kutatás vezetője növényi kivonatokat, többek között répát, retket és petrezselymet talált, mely azt sugallta, hogy a tablettákat gyomorbántalmakra használhatták.
Forrás: Hirado.hu