A Vatikáni Múzeumban lévő, Raffaello által festett Héliodórosz Terem restaurálásáról adott hírt a L'Osservatore Romano szentszéki napilap szerdai száma.
„A karácsonyi zárva tartás napjaiban eltávolítottuk a freskókról a szennyeződést, ahol kellett, restauráltuk a festményeket, de mindenekelőtt ismét közelről megvizsgáltuk a képeket. Lebontottuk a Nagy Szent Leó pápa és Attila közötti találkozást ábrázoló freskót borító állványokat is" – írta Antonio Paolucci, a Vatikáni Múzeum igazgatója a szentszéki napilapban megjelent cikkében.Hozzátette, hogy ezzel lezárult a „Raffaello abszolút remekművének, freskóművészete zenitjének" tartott Héliodórosz Terem restaurálása, most már csak az kell, hogy „akinek szeme van hozzá, meg is csodálja". A freskók helyreállítását a Vatikán restaurálási laboratóriumának szakemberei végezték Arnold Nesselrath német művészettörténész, Raffaello-szakértő együttműködésével.
Az 1511–14 között Raffaello (1483–1520) és műhelyének tanítványai által festett vatikáni terem négy fala Héliodórosz kiűzetését ábrázolja a jeruzsálemi templomból, az Attila vezette pogány seregek megállítását Róma kapujánál, Szent Péter kiszabadítását börtönéből és a bolsenai csoda jelenetét. A Raffaellótól II. Gyula pápa által rendelt terem „rendkívüli teológiai és politikai üzenetet tartalmaz" – írta Paolucci, hangsúlyozva hogy minden egyes jelenet „azt örökíti meg, ahogy Isten az egyház védelmében beavatkozott a történelembe".
Forrás: MTI