Nagy meglepetés nem volt, hiszen Daniel Day-Lewis, Hugh Jackman, Anne Hathaway és Christoph Waltz is Golden Globe-ot kapott, ám a Lincolnnál az Argo-akció jobban gurult.
A díjátadónak Beverly Hills adott otthont, és bár sokan tartottak a rossz időjárástól, az enyhe szellő senkit sem zavart meg abban, hogy méregdrága ruhájában végigvonuljon a vörös szőnyegen. Az esemény előtti egy óra ismét arra szolgált, hogy a színészek, színésznők, rendezők bájologjanak kicsit a műsorvezetőkkel, és elvékonyodott hangon büszkélkedjenek ama divattervező nevével, aki megálmodta számukra a ruhakölteményeket. Az ingyen reklám mindenkinek jól jön, egy ilyen eseményen ráadásul többször is mutatják a főszereplőket, így a ruhák és a kiegészítők valóban jó célt szolgálnak.
Magyar idő szerint pontban hajnali 2 órakor kezdődött el a díjátadó, amelynek két házigazdája Tina Fey és Amy Poehler voltak, akik csípős poénokkal nyitották meg a ceremóniát. A két hölgy említést tett például Kathryn Bigelow-ról – a Zero Dark Thirty rendezőjéről -, akinek megsúgták, hogy az Osama Bin Ladenről szóló filmjében a kínzásos jeleneteket teljesen át tudják érezni, hiszen hallottak egy s mást azokról az évekről, amikor Bigelow James Cameron felesége volt. De volt itt Sarah Palinre – Alaszka korábbi első embere – utaló megjegyzések, és megtudhattuk azt is, hogy Daniel Day-Lewis már másodszor dolgozott együtt Steven Spielberggel, hiszen a színész fiatalabb korában az E.T.-ben játszott.
Az első díj amolyan formaság volt, hiszen a legjobb férfi mellékszereplőnek adták át a szobrocskát, tehát Christoph Waltz készülhetett a beszédére. A többi kihívó valóban eltörpül a színész mellett. A német színész korábban ugyanebben a kategóriában nyert Oscar-díjat, mégpedig a Becstelen brigantykban nyújtott alakításáért. A hölgyeknél szintén a papírforma érvényesült, hiszen Anne Hathaway A nyomorultakban eljátszott karakterét imádják a kritikusok és a filmes szakemberek, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy az Oscar is a zsebben van.
Érdemes néhány szót ejtenünk a televíziós kategóriákról, hiszen itt bizony két alkalommal is kissé tátva maradt a szánk. Akkor nem, amikor Claire Danes (Homeland), Damian Lewis (Homeland) vagy Julianne Moore (Game Change) vehetett át díjat, de amikor Lena Dunham nevét felolvasták a legjobb televíziós vígjáték/és musical kategóriájában, akkor azért kicsit meglepődtünk. A fiatal hölgy a Girls című, fiatalokról szóló sorozat írója, rendezője, producere, színésze, tehát mindenese, de nem övezte akkora médiaérdeklődés hajdanán a sorozatot, hogy esélyesként számíthattunk volna rá. A stábot aztán még egyszer a színpadra szólították, hiszen a Girls lett a legjobb televíziós sorozat vígjáték/ és musical kategóriájában, a Homeland pedig a legjobb televíziós dráma lett.
A politikai felhangot erőteljesen alkalmazó minisorozat, a Game Change ugyancsak népszerűnek mutatkozott, és az est további részét elnézve, a bűnügyi, politikai, terroristás alkotások kapták a legnagyobb figyelmet. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a legjobb rendezőnek járó elismerést Ben Affleck – tehát nem Ang Lee vagy Steven Spielberg – vehette át, és a sokak által elismert filmje, Az Argo-akció a legjobb drámai film kategóriájában is nyert. Affleck az első díjnál egész Amerikát fel szerette volna sorolni, ám a nagy hadarás közepette kifelejtett két fontos nevet – az egyik, jó barátja, George Clooney volt, aki egyben a film egyik producere –, ám ekkor érkezett a családi segítség. Felesége, Jennifer Garner a konferálás előtt gyorsan elmondta a két kifelejtett nevet, és mehetett minden tovább.
Nem szabad természetesen megfeledkezünk A nyomorultakról sem, amely az év filmje lett vígjáték/és musical kategóriában, és nem mellesleg Hugh Jackman és Anne Hathaway is szoborral térhetett haza. A zenére épülő alkotás azonban alulmaradt a dalbetétetek felsorakoztató jelöltek listáján, hiszen a legjobb eredeti dal Adele előadásában a Skyfall lett. Nem volt kérdés, hogy a drámai vonalat nézve Daniel Day-Lewis kapja majd meg a szobrocskát a Lincoln címszerepéért a legjobb férfi főszereplő kategóriájában, aki ráadásul februárban harcba szállhat harmadik Oscar-díjáért, ami azért nem semmi. Egy is elképesztő teljesítményre vall, nemhogy három?
A Zero Dark Thirty női főszereplője, Jessica Chastain lett a legjobb színésznő a drámai vonalon, míg a vígjáték terepén a Silver Linings Playbook kissé hóbortos özvegyét alakító Jennifer Lawrence mehetett fel a színpadra. Érdekesség volt továbbá, hogy a legjobb eredeti forgatókönyvért járó díjat Quentin Tarantino vehette át a Django elszabadulért, az viszont szinte borítékolható volt, hogy a legjobb külföldi film a Szerelem lesz. Michael Haneke rendező viccesen meg is jegyezte, hogy soha nem gondolta volna, hogy egyszer egy amerikai díjat egy osztrák férfitől fog átvenni, a díjat ugyanis Arnold Schwarzenegger és Sylvester Stallone adták át.
Rendkívül jó hangulatban telt a 70. Golden Globe-díjátadó, és ha tartjuk magunkat ahhoz a mítoszhoz, hogy ez az Oscar előszobája, akkor február 24-én olyan nagy meglepetésre nem kell számítanunk. A rendező és a legjobb film kategóriájában lehet még vitatkozni és merészen találgatni, de a díjak nagy része szinte már eldőlt. Vagy mégsem?
A jelöltek és a nyertesek listáját az alábbi linken lehet megtekinteni.
Forrás: KultúrPart