Mészöly Miklós író és felesége, Polcz Alaine pszichológus tiszteletére avatnak emléktáblát a megalakuló Nyugat Kör baráti társaság tagjai szombat délután.
Ungvári Tamás irodalmár, a Nyugat Kör egyik alapítója az MTI-nek elmondta, hogy valójában két táblát avatnak egyszerre az írópár egykori lakóhelyén, a Városmajor utca 48/B-ben. A ház külső falára kerülő táblára Mészöly Miklós és Polcz Alaine neve, valamint születésük és haláluk dátuma kerül."Itt éltek és alkottak több mint 50 évig" - fogalmazott az irodalmár, kiemelve, hogy az egykori Basch-villában Mészöly Miklósnál gyülekeztek a fiatal írók, például az akkor induló Nádas Péter, Balassa Péter vagy Fodor András. "A modern magyar irodalom mintha innen nőtt volna ki. Mészölyék otthona volt a szellemi központja az irodalmi ellenállásnak is. Volt olyan, amikor nyolcvanan gyűltek itt össze" - tette hozzá Ungvári Tamás.
Az író kitért arra is, hogy a ház Basch Lórántról kapta a nevét, aki a Baumgarten-díj egykori kurátora volt Babits Mihállyal és Schöpflin Aladárral együtt. "Itt volt a Nyugat Irodalmi Emlékmúzeum is" - hangsúlyozta Ungvári Tamás, majd felidézte, hogy az elismerés az egyik legnagyobb presztízsű díjnak számított a két világháború között. Ungvári Tamás kiemelte: Polcz Alaine végrendeletében meghagyta, hogy a náluk megfordult írók emlékét is őrizzék meg. A lépcsőházba elhelyezett tábla ezekre az alkotókra emlékezik majd.
Kiemelte: a táblaavatással egy időben alakul meg a Nyugat Kör, amelynek célja a Nyugat folyóirat emlékének megőrzésére és a kortárs szellemi élet eredményeinek ismertetése, az írók emlékének ápolása. "Egy asztaltársaságról van szó, de nagy célokkal alakulunk. A táblaavatás a Nyugat Kör első gesztusa" - tette hozzá.
A távlati célok között szerepel a Baumgarten-díj felélesztése. Ungvári Tamás elmondta, hogy jelenleg az elismerés anyagi hátterét próbálják előteremteni. "Ezt a díjat nem kormányok, művészeti akadémiák, ellenerők adományoznák, hanem a Nyugat Kör" - vélekedett, kiemelve, hogy az egykori elismerés mintájára segélyeket is adnának bajba jutott íróknak.
"Ehhez egyelőre egy petákunk sincs, de talán feléled a jótékonysági kapitalizmus" - fogalmazott, megemlítve, hogy egyre több pártoló tag jelzi csatlakozási szándékát. A körbe ötven magyar írót hívtak meg. "Nincs tagság, csak a nevünket beírjuk egy kockás füzetbe. Egy alulról építkező intézmény vagyunk, a legszegényebb, a nagyképűség nélküli akadémia" - tette hozzá.
Forrás: MTI