Opera örökíti meg az észt államfő és a Nobel-díjas amerikai közgazdász, Paul Krugman nyári Twitter-vitáját az észtországi megszorító intézkedésekről.
A zeneművet április 7-én a tallinni zenei héten mutatják be, a Tallinni Kamarazenekart Risto Joost vezényli - közölte Eugene Birman, a darab zeneszerzője, aki hatéves korában települt át Rigából az Egyesült Államokba.A rövid, kétfelvonásos darab két hangra épül. "A Nostra Culpa (A mi vétkünk) című mű 16 perces, és az évszázados gazdasági vitát idézi fel a megszorítás vagy az ösztönzés alkalmazásáról" - hangoztatta Scott Diel újságíró, aki az opera librettóját írta.
Toomas Hendrik Ilves észt államfő júniusban nekiment a The New York Times kolumnistájának, a 2008. évi közgazdasági Nobel-díj kitüntetettjének, aki Észtországi rapszódia című cikkében arról írt, hogy miközben Észtországot globálisan méltatták a megszorító intézkedései miatt, a gazdasági fellendülés "langyosra" sikerült.
"Olyan dologról írunk, amiről semmit sem tudunk, és mindeközben arrogánsak és leereszkedőek vagyunk. Úgy tűnik, közgazdasági Nobel-díjasnak lenni annyit jelent, mint a költségvetési kérdésekről nagyképűen szónokolni, és puszta vidéknek nevezni az országomat" - írta az elnök egyik Twitter-üzenetében.
Az 1991-ben függetlenné vált, 1,3 millió lakosú volt szovjet köztársaságban egészen a 2008-as pénzügyi válságig szárnyalt a gazdaság. 2009-ben a GDP 14,3 százalékkal esett vissza. Azóta ismét meglódult a gazdasági növekedés: 2010-ben már 2,3 százalékos, 2011-ben 7,9 százalékos volt - emlékeztetett a The Daily Telegraph brit napilap online kiadása.
Forrás: MTI