Életének 88. évében érte a halál a modern belsőépítészet egyik legnagyobb alakját – közölte az AFP hírügynökséggel a művész lánya.
Putman nevéhez fűződik többek között a „butikhotel" (azaz az egyedi stílusú, exkluzív, viszonylag kisméretű szálloda) fogalmának megalkotása, emellett számos film díszletét, valamint luxuscikküzlet belső terét ő tervezte. A dizájn elsőszámú alakja tiszteletére Párizsban 2010-ben retrospektív kiállítást szerveztek. „Stílusnagykövet lett akarata ellenére, hiszen ő csak a dolgát végezte, sosem vágyott efféle szerepre" – emlékezett róla leánya, Olivia, aki a Putman Design Studio vezetője.
Meglehetősen jó körülmények közé született, már kora gyermekkorától körülvette mind párizsi otthonában, mind a család burgundiai birtokán az elegancia és a művészet tisztelete. Első „munkája" kamaszkori szobájának berendezése volt. Annak ellenére, hogy ígéretes zongorista volt, a Femina című női lap hivatalsegédjeként kezdte pályafutását. Innen egyre inkább a dizájn felé sodródott.
Jacques Putman műkereskedővel való házassága után a hatvanas-hetvenes években fedezte fel a művészeti élet, egy olyan közösség munkatársa volt, amelyben például Jean-Paul Gaultier vagy Issey Miyake is „nevelkedett". Putman azonban igazán válása után találta meg saját hangját, 1978-ban megalapította az Ecart dizájncéget, és sajátos alakja ekkor, 53 éves korában lett a párizsi éjszakai élet elmaradhatatlan szereplője.
Divattervezőként a húszas-harmincas évek darabjait értelmezte újra. A nyolcvanas évektől már meglehetősen nagyszabású megbízásokat kapott: a Guerlain és a Yves Sain Laurent divatházak üzleteit tervezte meg Európában és az Egyesült Államokban, valamint Peter Greenaway brit rendező filmjeinek díszleteit is megálmodta.
A francia kulturális miniszter 1994-ben a Concorde luxusrepülőgépek belső tervezésével bízta meg.
Forrás: MTI