Az elektron mikroszkóppal megvizsgált és lefényképezett hópelyhek és jégcsapok bámulatos képet tárnak elénk a jelenségek belső szerkezetét illetően.
Milyen is valójában egy hópehely? Szép, persze, de milyen lehet belülről? A 21. századi technikának köszönhetően minden aprónak tűnő tárgyba belekukkanthatunk, hogy kíváncsiságunkat kielégítsük, az emberi természet pedig olyan, hogy ha adott a lehetőség, akkor igyekszik kiaknázni azokat.
Ugyan egy végtelennek tűnő óceán vagy egy elképesztő méretekkel bíró hegyvonulat is esztétikai örömöt tud nekünk okozni, de ugyanez érvényes az aprólékos vizsgálódásokra is. Egyszerűen hajt minket a kíváncsiság: mi lehet a belsejében?
Hasonló indíttatásból kezdték el megvizsgálni a kutatók a hópelyheket és jégcsapokat a Beltsville Agricultural Research Centerben. Annak érdekében, hogy a legapróbb részleteket is szemügyre vegyék, elektron mikroszkópot használtak. A hópelyhek belső szerkezetét kívánták feltérképezni, és választ kapni arra a kérdésre, hogy ezek a jelenségek milyen hatással vannak az ökoszisztémára.
Az eltérő formájú hópelyheket a kutatók természetes közegükben gyűjtötték be, majd gyorsan folyékony nitrogénbe helyezték, hogy elkerüljék az olvadásukat. Ezt követően jöhetett az elektron mikroszkópos vizsgálat.
Forrás: yahoo.com