Újra a pécsi városházán látható Mária Terézia portréja; a kép hat évtizedes múzeumi tárolás és egy év restaurálás után hétfőn került vissza egykori helyére.
Az uralkodónő az A. M. Buchmayer által készített képet 1780-ban adta Pécsnek szabad királyi várossá nyilvánítása alkalmából, és a cím feltételeként szabta, hogy a festmény a városházára kerüljön. A művet 1950-ben azonban levették a falról és Rákosi Mátyásét tették a helyébe. Egy hivatali dolgozó Mária Terézia portréját féltve a festményt hazavitte, elrejtette, és két évvel később a pécsi Janus Pannonius Múzeumnak adta, amely a padlásán őrizte.
A kép történetét Nagy Gábor katonaorvos, hadtörténész egy magas rangú katonai kitüntetés, a Mária Terézia-renddel kapcsolatos kutatásai keretében ismerte meg 2001-ben, majd azt egy magazinban a nyilvánosság elé tárta. Nagy Gábor korábban elmondta: munkája során vált nyilvánvalóvá, hogy a kép nem tűnt el, csak megfeledkeztek róla. Ezért javasolta, hogy kerüljön vissza eredeti helyére.
A festményt az elmúlt egy évben Czakó Ferenc, a Janus Pannonius Múzeum főrestaurátora restaurálta. A munka során derült fény alkotójának kilétére, valamint arra, hogy a kép az adományozás évében, 1780-ban készült. Habsburg György rendkívüli és meghatalmazott európai uniós nagykövet azt hangsúlyozta: családja számára nagy öröm, hogy a portré ismét a régi helyén látható, Pécset pedig nemcsak kulturális, hanem történelmi szempontból is jelentős településnek nevezte.
Forrás: MTI