A vérvád szellemiségét idézi a neves hetilap legutóbbi kiadásának egyik karikatúrája - állítják brit zsidó szervezetek képviselői. Rupert Murdoch elnézését kért a történtek miatt.
Az ausztrál-amerikai média-nagyvállalkozó brit sajtóportfoliójának legtekintélyesebb vasárnapi lapja az izraeli parlamenti választások kapcsán közölte a rajzot, amely Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt ábrázolja egy fal építése közben. A fal tégláit összetartó habarcs vértől vörös, és a téglaközökből palesztin fejek, végtagok lógnak ki. Brit zsidó szervezetek képviselői szerint ez a vérvád szellemiségét idézi, a sajtómágnás ezért bocsánatot kért.
A rajzon - amelynek alkotója Gerald Scarfe, a patinás brit lap veterán politikai karikaturistája - a Folytatódik-e a béke bebetonozása? felirat olvasható. A brit zsidó szervezetek és hitközségek képviselőinek tanácsa (The Board of Deputies of British Jews) hétfő este a brit sajtópanasz-ügyi bizottsághoz (PCC) fordult a karikatúra ügyében. A szervezet szerint az, hogy The Sunday Timesban megjelent rajzon az izraeli miniszterelnök vért használ a habarcshoz és palesztinokat falaz be, "sokkoló módon emlékeztet" a vérvád azon képi illusztrációira, amelyeket "a virulensen antiszemita arab sajtó" egyes orgánumaiban lehet látni. E képi elem használata annál is inkább gyomorforgató, mivel a karikatúra a holokauszt-emléknapon jelent meg - áll a brit zsidó szervezetek képviselőtestületének közleményében.
A nyilatkozat szerint a rajz mondanivalója messze túlmegy az izraeli politika méltányos és ésszerű bírálatán. A közlemény felidézi, hogy a The Sunday Times egy héttel korábbi kiadásának Scarfe-karikatúrája Bassár el-Aszad szíriai elnököt, "több mint 60 ezer szíriai meggyilkolásának felelősét" ábrázolta vérrel átitatott ruhában. Ha Scarfe és a The Sunday Times úgy gondolja, hogy a szíriai és az izraeli vezetés bármilyen módon összemérhető, akkor "elvesztették minden arány- és realitásérzéküket" - áll a brit zsidó szervezetek képviselőinek állásfoglalásában.
Rupert Murdoch hétfőn késő este reagált az ügyre, egyelőre egy rövid Twitter-üzenetben. A sajtómágnás szerint a lapnak 1967 óta dolgozó Gerald Scarfe rajzai soha nem a The Sunday Times saját véleményét tükrözik, ettől függetlenül azonban "nagy bocsánatkéréssel tartozunk e groteszk, bántó karikatúráért". Martin Ivans, a The Sunday Times ügyvezető főszerkesztője külön nyilatkozatot adott ki, amelyben leszögezte, hogy sem neki, sem a lap más munkatársainak nem állt szándékában a holokauszt áldozatainak megsértése. A karikatúra kiváltotta reakciók is felhívják azonban a figyelmet "az e kérdéssel kapcsolatos érzékenységekre, amelyeket a jövőben természetesen nagyon gondosan észben tartok majd" - hangsúlyozta a brit lap vezető szerkesztője.
Forrás: Hirado.hu