A legendás zenészek életét feldolgozó filmek szinte kivétel nélkül osztatlan sikert arattak és aratnak még most is. Vajon ki volt eddig a legjobb hasonmás?
Angela Bassett az 1993-as What's Love Got To Do With It című filmben Tina Turner bőrébe bújt, ám az éneklős részeket nem kellett a saját hangján bevállalnia. Az alakítása mindenesetre olyannyira meggyőzte a nézőket és a kritikusokat, hogy Golden Globe-díjjal jutalmazták és még egy Oscar-jelölést is kapott.
Beyoncé Knowles 2008-ban már több filmes szerepen volt túl, ám a Cadillac Records című filmben, az író és rendező Darnell Martin szerint az énekes főszerepet konkrétan az előadóra írták. Beyoncé a filmben Etta James megformálója volt, bár az alkotásnak nem volt világraszóló visszhangja.
A 2007-es I'm Not There nagy durranásnak indult, hiszen a Bob Dylanről szóló alkotás tele volt hírességekkel. Az előadó életét hat különféle aspektusból bemutató film olyan sztárokat vonultatott fel a vásznon, mint Cate Blanchett, Orlando Bloom, Christian Bale vagy Richard Gere.
Dennis Quaid a rocklegenda, Jerry Lee Lewis megformálója volt az 1983-as Great Ball of Fire című filmben. A színész a szerep kedvéért hat hónapig napi 12 órát gyakorolt a zongorán, hogy minél elétehűbben tudja alakítani a zenészt a vásznon.
Gary Busey a rock and roll zene egyik úttörőjét, Buddy Hollyt alakította a vásznon, az 1978-as The Buddy Holly Story című filmben. A színész jó pár kilótól szabadult meg a forgatásokra, ráadásul a dalokat is a saját hangján énekelte fel.
Jamie Foxx első Oscar-díját vehette át a Ray Charlesról szóló életrajzi ihletésű filmben nyújtott alakításáért 2005-ben. A Ray című filmen kívül a színészt az adott évben egy másik filmjéérti is jelölték a díjátadón, ami azelőtt soha senkinek nem adatott meg. Foxx egyébként ragaszkodott hozzá, hogy a forgatások alatt szilikont tegyenek a szemébe, hogy minél inkább átérezhesse a legenda állapotát.
Jennifer Lopez filmes karrierje kezdetén kapott egy vissza nem térő lehetőséget A spanyol gyökerekkel rendelkező énekes az 1997-es Selena című filmben alakította Selena Quintanillát. Az eredeti forgatókönyv szerint Lopez a saját hangján énekelt volna a filmben, ám Selena bekövetkezett halála okán úgy döntöttek a producerek, hogy maradjon az eredeti hang.
A 2005-ös Walk the Line című filmben Joaquin Phoenix alakította Johnny Casht, míg Reese Witherspoon June Cartert. Előbbit jelölték az Oscar-díjra, ám utóbbi meg is kapta azt a legjobb női mellékszereplő kategóriájában. Phoenix egyébként saját maga énekelte a dalokat a filmben, és hosszú hónapokon át gyakorolt a gitárján, hogy visszaadja Cash mozdulatait.
Díjjal ugyan nem jutalmazták Kristen Stewart játékát a The Runayways című filmben, a Joan Jett életét megelevenítő alkotás valóban nem sikerült rosszra. Jett később azt nyilatkozta, hogy ijesztően sok hasonlóságot fedezett fel maga és a fiatal színész között. Hasonló módon járják be a tereket maguk körül, és még a fizikai adottságaik is hasonlítanak.
Minden kétséget kizáróan kijelenthetjük, hogy az utóbbi évek legjobb és legmegindítóbb életrajzi filmje a Marion Cotillard főszereplésével készült La Vie En Rose című alkotás volt. A francia sanzonénekesről, Edith Piafról szóló mű szinte minden díjat bezsebelt, beleérteve az Oscart is, Cotillard számára.
Tom Hulce annak idején nem kis feladatot vett a nyakába. Neki kellett eljátszania Wolfgang Amadeus Mozartot az Amadeus című filmben. Az alkotás elsöprő sikert aratott, ám Hulce jelöléseit sem a Golden Globe-on, sem az Oscaron nem tudta díjra váltani. Filmbeli partnere, az Antonio Salierit alakító F. Murray Abraham azonban szinte minden díjat elnyert az 1984-es műben nyújtott alakításáért.
Val Kilmer mint Jim Morrison tökéletes választás volt. Az amerikai színész jó néhány szögből szinte ikerstestvére az énekesnek, és a The Doors című filmben mindent meg is tett azért, hogy a külső jegyeken túl a belső vívódások és jellemzők is átszűrődjenek a vásznon.
Forrás: Hollywood Reporter