Újra és újra előbukkan a szörny: hol filmben, hol pedig képregényben. Úgy tűnik Frankenstein teremtménye halhatatlan. De hogy született meg a félelmetes alak?
A kis Mary már gyermekkorában megszerette az irodalmat. Szülei egyfajta „vitaszalont" működtettek otthonukban, ahol olyan kérdéseket próbált megválaszolni a furcsa társaság, ami tudományos vagy valláserkölcsi témához kapcsolódott. Mary édesanyja a szülés után nem sokkal meghalt, édesapját pedig túlságosan lekötötte saját munkája, így a kislány nevelése a szalon vendégeire jutott. Írók, költők mellett cseperedett fel, és persze a sokat olvasott izgalmas könyvek is egyengették útját. A korra jellemző szokványos női sorsok helyett élete inkább romantikus, olykor romlott erkölcsű regényhősökére emlékeztetett. Független volt és mindig is az ismeretlenbe vágyakozott.
16 éves korában szerelembe esett az ifjú Percy Bysshe Shelleybe, aki csupán 5 évvel volt idősebb nála. Mindemellett házas és több gyermek édesapja. A könnyed felfogású Mary nem tartotta fontosnak, hogy románcukat titokban tartsák, nem félt a kialakuló botránytól. 1816-ban megszületett szerelmük gyümölcse, kisfiúk. Nem sokkal később pedig egy kislány is, aki még csecsemő korában meghalt.
Mary 19 évesen megírta első és legfőbb művét, a Frankenstein, avagy a modern Prometheust. A mű Lord Byron, a kétes erkölcsű arisztokrata villájában született. Minden kellék adott volt: vadregényes táj, szerelmes fiatalok, észveszejtő mulatozások és persze az akkoriban elterjedt ópiumszívás is. 1818-ban adták ki először regényét, ami álnéven jelent meg. A mű előszava ez volt: „Valami olyasmit szerettem volna létrehozni, ami az olvasót saját belső lidérceihez kalauzolja el, ami rettegést hoz létre a lelkében. Azt a rettegést, amely arra késztet, hogy elhaló szívvel körülnézzen az üres szobában, és amely megfagyasztja a vért az erekben…”
A regény kiadatása után sokáig Londonban, később Olaszország különböző városaiban élt családjával. Számos történetet írt még, ezek közül ismeretes Az álom, és Az átalakítás is. Az irodalomkutatók többsége szerint ő volt az, aki útjára indította a tudományos-fantasztikus műfajt.
1822-ben Percy Shelley, az írónő férje hajójával viharba került és meghalt. A hamvasztása után Mary visszatért Londonba majd 29 évvel később 1851. február 1-jén halt meg szülőhazájában.
Forrás: Ezen a napon