Volt egy zenekar, a Sajnarana. Leginkább az abszintról szóló lemezüknek és a Pléjmobil című slágerüknek köszönhetően váltak ismertté a pesti éjszakában és a Kapolcsra látogató fesztiválózók körében.
Aztán a Sajnarana - mint az már az underground zenekarok zömével lenni szokott- 2011-ben feloszlott... vagy inkább csak téli álomra szenderült.Az egykori frontember Ferencz Balázs Roland ugyanis továbbra is gyártotta a dalokat és a szövegeket. Mivel ezek szép számmal gyűltek, Sajnaroli néven szólózni kezdett, hogy az új szerzeményeket bemutathassa egykori
közönségének.A dolog akkora sikert aratott, hogy két régebbi zenésztársával (Sztankovszky Olga - hegedű, Pintér Ákos- basszusgitár) úgy döntöttek, új formációt indítanak útjára. Ez lett a Sajnaroli és a rana.
Ráadásul Simon Joci-dobossal és Szabó Gergellyel, valamint Wagner-Puskás Péterrel - akik tangóharmonikán játszanak - új lemez készítésébe kezdtek.
Elkészült az Endorfin című album. Az Endorfin a zenekar régebbi lemezeit
messze túlszárnyalta. Egyesek szerint mostanra érett be a zene és a szöveg egyaránt. Persze a stílus összetéveszthetetlen. A Sajnaroli és rana zenéje végtelenül egyszerű, nagyon dallamos és közérthető. Az ember állandóan azon kapja magát, hogy Sajnarolit dúdol. Zenei stílusukat a közönség a következő fantázianevekkel aposztrofálta:pesti-sanzon, álnépdalok, alternatív presszórock, lírai-herbarock, évszakdícsérő-örömzene, népies-blues. Az új számokat is átitatja a - egyébként állatgondozóként munkálkodó - szerző természetszeretete. (A Fehér Elefánt a Városliget mindenki által jól ismert régi, jellegzetes helyszíneire kalauzolja fantáziánkat. A Derrickes című dal igazi mulatós kocsmazene, zseniális nyelvi játékokkal fűszerezve. A Kismalac némiképp forradalmi hangvételű, egy teljesen eszement, "házivideós" hangulatú klippel. A Renée és Yvette pedig igazi csemege, amelyben Sajnaroli, Takáts Eszter közreműködésével mutatja be egy korosodó úr és egy ifjú örömlány félreértésből adódó párbeszédét.)
A lemezt, a csapat egy családias hangulatú, kis stúdióban készítette. Ennek
köszönhetően az album is nagyon intim hangulatúra sikeredett. A hangmérnök egyébként a Szóda zenekar frontembere, Farkas Béla volt.
A Sajnaroli és a rana 2012. decemberében nyilatkozott meg újra/először
színpadon. A közönség lelkesedése a kihagyott másfél éve ellenére nem tört meg...
Sajnaroli és a rana legközelebb március 27-én 21 órától a Gozsdu Manó Klubban koncertezik.