Közös színpadon lépnek fel a Fölszállott a páva tehetségkutató középdöntősei és a Magyar Állami Népi Együttes március 8-án, a Hagyományok Házában.
A rendezvény különlegessége, hogy az előadás első felében a vetélkedő résztvevői lépnek fel rövid, bemutatkozó műsorukkal, a második részben pedig a Magyar Állami Népi Együttes műsorát láthatják az érdeklődők.
A fellépőkről:
Csizmadia Anna
Az általános iskolát szülőfalujában, Bácskertesen végezte, majd a szabadkai Zeneiskolában tanult tovább, jelenleg a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzenei Tanszakának másodéves hallgatója. Különleges kapcsolat fűzi a népdalokhoz, mivel közvetlenül szüleitől tanulta meg őket.
„Ennek a versenynek a lényege a közlés. Hogy megmaradjunk! Talán énekelni és beszélni egyszerre tanultam meg. Anyukám mindig énekelt otthon, s olyan szerencsésnek mondhatom magam, hogy népdalokaténekelt, a mi népdalainkat. Főként így ivódott belém falum zenei hagyománya. Anyukám még most is énekel, munka közben. Azt vettem észre, hogy én is... Ha szomorú vagyok, akkor épp olyan dalokat "mondok" el, ha pedig vidám, akkor gyors tempójú, vidám tartalmú dalokat. Nagyon érdekes ez az egész Lét..."
Krajcsó Bence
"Életem egyik, és jelenleg a nagyobb részét kitöltő lételeme szó szerint a népzene,mert nem telik el úgy nap, hogy valami ne szóljon a fülemben,vagy valamit ne dúdoljak, ne muzsikáljak. Amikor lazítok, a muzsika akkor is szól a fülemben, a zene a lelkem egy darabja. Mikor citerám pendítem, akkor egy kaput nyitok meg, s megengedem a hallgatóságnak, hogy belásson a szívembe, a gondolataimba. Jelenleg a nyíregyházi Művészeti Középiskola végzős növendéke vagyok, ahol tanárom Nauner-Agárdi Éva, művésztanár, a Népművészet Ifjú Mestere. 2008 óta mutatkozom meg szólóban, előtte pedig különféle népzenei együttesekben léptem színpadra. Eddig elért eredményeim közül a legmeghatározóbb a 2009-ben, Vácott megrendezett II. Országos Szakközépiskolai Népzenei verseny, ahol kategóriámban első helyezést értem el. Több népzenei hanghordozón is közreműködöm citeramuzsikámmal, ezek az évente megjelenő Új élő népzene és Táncház – Népzene nevű kiadványok, valamint különböző népzenei együttesek, szólisták lemezein is szerepelek."
Tallabille zenekar
A Tallabille zenekart a Fölszállott a pávában trióként ismerhették meg a nézők – a magyar tekerőmuzsika és az ehhez kapcsolódó énekes kultúra bemutatása indította a zenészeket a szereplésre. Eredetileg öttagú az együttes: a tekerő mellett dudán és citerán, valamint a tekerőt kiegészítő esz-klarinéton igyekeznek minél hitelesebben, a régi mesterek játékstílusát idéző módon megszólaltatni a magyar zenei hagyomány legrégebbi rétegét idéző, erőteljes hangzású bourdon hangszereiket (a bourdon hangszereknél a dallamot kitartott hangokon szóló kísérőhúrok vagy -sípok támasztják alá). Repertoárjuk elsősorban a tekerő szűkebb pátriájából, a dél-alföldi régióból merít, de emellett a palóc dudazenét és a Dél-Dunántúl archaikus dallamait is szívesen játsszák. Működésüket díjakkal is elismerték: zenészeik közül többen szólóban és zenekarként is elnyerték a Népművészet Ifjú Mestere címet, tekerősük, Németh András pedig 2012-ben Junior Prima-díjat kapott.
Magyar Állami Népi Együttes: Hajnali Hold
A március 8-i előadás témája a nemzetközi nőnap kapcsán nem lehet más, mint a nőiesség. A Hajnali Hold című előadás a folklór nyelvezetéből inspirálódva szól a meghatározó női princípiumokról, a női lélekről, az ösztönök szintjéről, erről a sokszor titkos és érzéki világról. Alkalmat ad arra is, hogy a hold szemszögéből vizsgálva említést tegyen a napról, a férfi princípiumról.
Az előadásről bővebben ITT.